X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ВIННИЦЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.04.2017 р. № 31/ІПК/02-32-13-02

Головне управління ДФС у Вінницькій області розглянуло Ваше звернення від 03.04.2017 р. щодо заповнення звіту за 2016 рік по єдиному внеску та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє, що відповідь надається згідно з нормами, які діяли у 2016 році.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ), визначення кола платників, умови та порядок його нарахування і сплати регулюються Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464).

Відповідно до п.5 частини першої ст.4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність (далі - особи, які провадять незалежну професійну діяльність) та отримують дохід від цієї діяльності.

Абзацом першим п.2 частини першої ст.7 Закону № 2464 визначено, що базою нарахування ЄВ для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

База оподаткування для доходів, отриманих фізичною особою від провадження незалежної професійної діяльність, регламентується ст.178 розділу IV ПКУ. Згідно з п. 164.1 ст.164 ПКУ чистий річний оподатковуваний дохід визначається відповідно до п. 178.3 ст.178 цього Кодексу, а саме базою оподаткування вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Пунктом 178.6 цієї статті визначено, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат, форму та порядок заповнення якої затверджено наказом Міністерством доходів і зборів України від 16.09.2013 р. № 481 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2013 р. за N 1686/24218.

Слід зауважити, що якщо особами, які провадять незалежну професійну діяльність, у звітному 2016 році або окремому місяці цього року не було отримано дохід (прибуток), їм надається право у разі необхідності самостійно визначити базу нарахування.

Отже, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за бажанням з метою збереження страхового стажу у році або окремому місяці року, у якому ними не було отримано дохід (прибуток), можуть самостійно визначити базу нарахування єдиного внеску. У такому разі сума єдиного внеску не може бути меншою розміру мінімального страхового внеску та більшою максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Ця норма застосовуватиметься до доходу (прибутку), отриманого за 2016 рік.

Згідно з частиною п’ятою статті 8 Закону № 2464 ЄВ для всіх платників ЄВ (крім пільгових категорій) встановлено у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Відповідно до пункту 4 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 р. № 435, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 р. за N460/26905 (далі - Порядок № 435), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік. Звіт формується та подається згідно з таблицею 3 додатка 5 до Порядку № 435.

Отже, у графі 2 таблиці 3 додатка 5 до Звіту з ЄВ сума чистого доходу (прибутку) в рядках календарних місяців зазначається як середньомісячний річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку) на кількість календарних місяців, протягом яких його отримано. При цьому в місяцях, в яких дохід не отримувався ( на підставі даних Книги обліку і витрат), у таких графах проставляється прочерк (на паперових носіях), а у разі надсилання Звіту в електронній формі поле залишається незаповненим.

Показник «Усього» графи 2 таблиці 3 додатка 5 до Звіту повинен збігатися з показником «Усього» графи 9 Книги обліку доходів і витрат та показником «Усього» графи 9 розділу III додатка Ф2 до Податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 02 жовтня 2015 року № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року № 821).

Абзацом четвертим частини восьмої ст.9 Закону № 2464 передбачено, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, згідно з даними таблиці З додатка 5 до Порядку № 435 до 1 травня року, що настає за звітним.

Поданий Вами Звіт по єдиному внеску за 2016 рік (таблиця 3 додаток 5), направлений поштою, зареєстрований в інформаційній системі фіскального органу 04 квітня 2017 року з зауваженнями. Показник «Усього» (8600,00) графи 2 таблиці 3 додатка 5 до Звіту по ЄВ не збігається з показником «Усього» (86,00) графи 9 розділу III додатка Ф2. У разі виявлення помилки у Звіті по ЄВ до закінчення терміну його подання, страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до органу доходів і зборів за місцем обліку (п.1 розд.V Порядку № 435). Чинним вважається останній електронний або паперовий Звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених цим Порядком. Граничний термін подання Звіту по ЄВ за 2016 рік особами, які провадять незалежну професійну діяльність 03.05.2017 р.