Державна податкова служба України розглянула Ваше звернення… про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Згідно зі зверненням фізична особа – підприємець здійснює виробництво і продаж настільних ігор.
1. Чи потрібно фізичній особі – підприємцю застосовувати РРО при продажу настільних ігор?
2. Чи потрібнофізичній особі – підприємцю застосовувати РРО при виробництві настільних ігор?
3. Чи потрібно фізичній особі – підприємцю застосовувати РРО при здійсненні вказаної діяльності та продажу через Інтернет за допомогою платіжних систем або сервісів переказу коштів (зокрема,Fondy) у разі оплати клієнтами товару зі своїх електронних платіжних засобів?
4. Чи потрібно фізичній особі – підприємцю застосовувати РРО при продажу через мережу Інтернет, у разі, коли покупці розраховуються за товар: готівкою через касу, з поточного рахунку на рахунок продавця, через термінал самообслуговування, через «Нову Пошту», «Укрпошту» тощо?
5. Якщо фізична особа – підприємець не знає, як було оплачено товар покупцями,як розрізнити, у яких випадках застосовувати РРО?
6.При зміні організаційно-правової форми з фізичної особи – підприємця та товариство з обмеженою відповідальністю чи потрібно буде застосовувати РРО у наведених вище випадках?
Згідно з базами даних ДПС Ви зареєстровані платником єдиного податку другої групи.
Щодо питань 1 - 4.
Правові засади застосування РРО та/або програмних РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі –
Закон № 265), дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Відповідно до п. 61 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу з 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:
реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
У разі перевищення платником єдиного податку другої - четвертої груп (фізичною особою – підприємцем) в календарному році обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом
на 1 січня податкового (звітного) року, застосування РРО та/або програмного РРО для такого платника єдиного податку є обов'язковим. Застосування РРО та/або програмного РРО починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.
Враховуючи викладене, за умови здійснення розрахункових операцій у розумінні Закону № 265, обов’язок застосовувати РРО/програмні РРО виникне у разі перевищення Вами в календарному році обсягу доходу, встановленого Кодексом, та/або здійснення визначених пунктом 61 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу видів діяльності.
Тобто, за умови нездійснення видів діяльності, визначених пунктом 61 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу, та не перевищення обсягу доходу, визначеного Кодексом для цілей застосування РРО, Ви можете здійснювати свою господарську діяльність без застосування РРО/програмного РРО при отриманні оплати, як в готівковій та і в безготівковій формі, зокрема, в мережі Інтернет.
Проте, навіть у разі виникнення у Вас, відповідно до вимог чинного законодавства обов’язку при проведенні розрахункових операцій застосовувати РРО/програмний РРО, при здійсненні розрахунків за товар виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку), РРО може не застосовуватись.
Щодо питання 5 про визначення способу оплати покупцями в мережі Інтернеттоварів (настільних ігор) з метою застосування РРО.
Закон № 265 регулює питання застосування РРО та/або ПРРО при продажу товару/наданні послуги, а не визначає вимоги до позначення рахунків згідно Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, який затверджений постановою Правління Національного банку Україні від 11.09.2017 № 89 «Про затвердження нормативно-правових актів Національного банку України з бухгалтерського обліку».
При здійсненні розрахункових операцій, як у готівковій, так і в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим на загальних підставах та залежить від запропонованого Вами варіанту оплати, а не рахунку з якого поступили кошти.
Стосовно ідентифікації способу оплати повідомляємо, що до компетенції органів ДПС не входить розподіл сум коштів, які надходять від покупців, тому із зазначеного питання пропонуємо звернутись на адреси банків, які безпосередньо обслуговують Ваші рахунки.
Щодо питання 6щодо необхідності застосування РРО та/або ПРРО у разі зміни організаційно-правової форми з фізичної особи - підприємця на товариство з обмеженою відповідальністю.
Незалежно від обраної форми здійснення господарської діяльності (фізична особа – підприємець, товариство з обмеженою відповідальністю тощо) розрахункові операції мають проводитисьсуб’єктом господарювання із застосуванням РРО та видачею споживачу відповідного розрахункового документа встановленої форми та змісту.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |