Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо норм законодавства, і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається згідно норм, які діяли у 2020 році.
Платникподатків у своємузверненніповідомила, що у травні 2018 року ТОВ… звернулось з позовом про стягненнязаборгованості за кредитним договором.
Сума позову становила ….гривні.
Постановою….апеляційного судувід…апеляційнускаргу ТОВ ….булозадоволеночасткового, а саме позовні вимоги підлягали задоволенню стосовно суми основного боргу у сумі…гривні.
У стягненні інших сум заборгованості було відмовлено.
У звітності 1ДФ за 2020 рік ТОВ ….відобразило грошові суми:
за кодом 127 – …грн;
за кодом 107 – …гривні.
Тобто, грошові кошти у сумі….грн, стосовно яких судом ТОВ ….було відмовлено у стягненні.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи правомірно ТОВ……відобразило у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) (далі – Розрахунок ф. 1ДФ) вище вказані суми та чи необхідно сплачувати з зазначених сум податок на доходи фізичних осіб і військовий збір.
Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 ПКУ дохід з джерелом їх походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV ПКУ, згідно з п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку, зокрема, є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Об'єктом оподаткування резидента згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 ПКУ.
Відповідно до п.п. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатноїособина 1 січня звітного податкового року, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II ПКУ, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу. Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податків (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 - 167.5 ст. 167 ПКУ).
Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п.161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.
Отже, сума заборгованості, що списана кредитором після закінчення строку позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 01 січня звітного податкового року, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків та оподатковується на загальних підставах. При цьому фізична особа зобов'язана подати річну декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року та сплати податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб і військового збору.
Разом з тим юридична особа (кредитор) виконує функції податкового агента лише в частині відображення зазначеного доходу у Розрахунку за формою № 1ДФ.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |