X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.10.2021 р. № 3915/ІПК/99-00-04-01-03-06

Державна податкова служба України на звернення Підприємства щодо порядку обчислення податкових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Підприємство без надання копій документів, поінформувало, що на підставі спеціальних дозволів на користування надрами (далі – Дозвіл) видобуває обсяги вугілля та обсяги дренажної води, як супутньої корисної копалини при його видобуванні, з ділянки надр, геолого-економічна оцінка запасів корисних копалин (далі – ГЕО) якої виконана у 1972, 1983 та 1999 роках, що підтверджено Дозволом датованим 2005 роком, а також обсяги питних підземних вод, ГЕО запасів яких виконана у 1966 році.

Підприємство, посилаючись на п. 252.16 ст. 252 Кодексу щодо визначення розрахункової вартості одиниці відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства, зокрема коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства (далі – Коефіцієнт), а також щорічні листи Державної комісії України по запасах корисних копалин (далі – Комісія) щодо «тимчасових» Коефіцієнтів господарської діяльності гірничих підприємств, запитує щодо необхідності проведення Підприємством ГЕО, у разі використання супутньої корисної копалини для власних технологічних потреб, а також розміру Коефіцієнта, що застосовується при обчисленні податкових зобов’язань з Плати за обсяги видобутого вугілля, як товарної продукції Підприємства; обсяги дренажної води, як супутньої корисної копалини, та обсяги питної підземної води, які використовуються Підприємством для власних технологічних потреб.

Для визначення промислової цінності родовищ і оцінки запасів корисних копалин по кожному родовищу встановлюються кондиції на мінеральну сировину (далі – Кондиції), що становлять сукупність вимог до якості і кількості корисних копалин, гірничо-геологічних та інших умов розробки родовища (ст. 45 Кодексу України про надра (далі – Кодекс про надра).

Державна експертиза та ГЕО проводяться на підставі звітів, які містять матеріали з геологічного вивчення родовищ корисних копалин, підрахунок їх запасів та техніко-економічне обґрунтування промислового значення
(п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1994 року № 865
«Про затвердження Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин» (далі – Постанова).

Первинна експертиза проводиться на родовищах, підрахунок запасів корисних копалин яких вперше подано на затвердження Комісії.

Повторна експертиза проводиться на родовищах, запаси корисних копалин яких уже затверджувалися Комісією раніше, але в результаті подальших геологорозвідувальних робіт, експлуатації чи зміни вимог стандартів їх кількість істотно змінилася (п. 19 Постанови).

З огляду на те, що за період із виконання останньої ГЕО ділянок надр, наданих у користування Підприємству у 1966 та 1999 роках, Кондиції запасів корисних копалин таких ділянок значно змінилися, то Підприємству з метою дотримання вимог п. 25 Постанови слід затвердити Кондиції ділянок надр, як сукупності граничних вимог до якості та кількості мінеральної сировини в надрах, гірничогеологічних умов залягання, гірничотехнічних та інших умов розробки продуктивних покладів, дотримання яких під час підрахунку забезпечує найбільш повний й економічно ефективний видобуток і використання наявних запасів та ресурсів корисних копалин.

Разом з тим при виконанні ГЕО та встановленні Кондицій ділянки надр, як сукупності вимог до якості і кількості корисних копалин, гірничо-геологічних та інших умов розробки родовища, використовуються техніко-технологічні та фінансово-економічні показники видобування як основної так і супутніх корисних копалин, які враховуються при обчисленні розміру Коефіцієнта.

Таким чином при обчисленні  платниками податкових зобов’язань з Плати за обсяги видобутих основної та супутньої корисних копалин ділянки надр, незалежно від напрямку їх використання, застосовується Коефіцієнт, обчислений для такої ділянки, визначений відповідним протоколом Комісії.

При цьому «тимчасові» Коефіцієнти, які регулярно обчислюються та оприлюднюються листами Комісії, застосовуються гірничими підприємствами, у період здійснення ними геологічного вивчення надр з метою підрахування запасів і ресурсів, але ще не досягнуло стадії ГЕО (п. 7 Постанови).

З огляду на викладене, у разі державної реєстрації робіт і досліджень, пов’язаних із геологічним вивченням надр за формою № 3-гр, відповідно до вимог Порядку державної реєстрації робіт і досліджень, пов’язаних із геологічним вивченням надр, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.06.2013 № 263, Підприємство може використовувати «тимчасовий» Коефіцієнт на відповідний рік до затвердження ГЕО Родовища.

Після затвердження Кондицій у порядку визначеному законодавством та зарахування запасів корисних копалин, наданих у користування Підприємству ділянок надр, до балансових, Підприємство має обчислювати податкові зобов’язання з Плати із застосуванням Коефіцієнта, визначеного відповідним Протоколом.

У разі не вжиття Підприємством заходів щодо виконання робіт з геологічного вивчення запасів корисних копалин ділянок надр з метою здійснення ГЕО та затвердження постійних Кондицій відповідно до Положення про порядок розробки та обґрунтування кондицій на мінеральну сировину для підрахунку запасів твердих корисних копалин у надрах, затверджене наказом Комісії від 07 грудня 2005 року № 300, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 січня 2006 року за № 65/11939, Підприємство при обчисленні податкових зобов’язань з Плати за видобуті обсяги вугілля та дренажної води, а також обсяги підземної води, має застосовувати Коефіцієнт у розмірі трикратної ставки Національного Банку України (п. 252.16 ст. 252 Кодексу).

Індивідуальна податкова консультація відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.