X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.10.2021 р. № 3983/ІПК/99-00-18-04-03-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо порядку визначення доходу платника єдиного податку та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків доходу. У квітні 2021 року Товариство за договором купівлі-продажу придбало не для продажу у комерційного банку облігації внутрішніх державних позик (далі – ОВДП), емітентом якого є Міністерство фінансів України. Умовами Договору купівлі-продажу передбачено, що договірна ціна за одну облігацію менша, ніж номінальна вартість однієї ОВДП, тобто ОВДП придбані з дисконтом. У грудні 2021 року планується погашення ОВДП та виплата комерційним банком на рахунок Товариства номінальної вартості ОВДП.

Товариство запитує, яка сума включається до складу доходу у випадку погашення ОВДП: тільки сума дисконту, тобто різниця між номінальною
вартістю ОВДП, яка буде зарахована на поточний рахунок Товариства в день погашення від комерційного банку та договірною вартістю ОВДП, яку
Товариство перерахувало комерційному банку за договором купівлі-продажу, чи вся сума отриманих грошових коштів від операції з ОВДП?

Відповідно до п.п. 14.1.441 п. 14.1 ст. 14 Кодексу державні цінні папери - облігації внутрішніх і зовнішніх державних позик та казначейські зобов'язання України, розміщені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику та/або реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом.

Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів, регулює Закон України від 23 лютого 2006 року № 3480-ІV «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» (далі – Закон № 3480).

Згідно з частиною першою ст. 8 Закону № 3480 цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов'язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.

Відповідно до частини третьої ст. 11 Закону № 3480 облігації залежно від способу виплати доходу можуть бути відсотковими або дисконтними.

Дисконтні облігації – це облігації, що розміщуються за ціною, нижчою за їхню номінальну вартість. Різниця між ціною придбання та номінальною вартістю облігації, яка виплачується власнику облігації під час її погашення, становить дохід (дисконт) за облігацією.

За дисконтними облігаціями відсоток від номінальної вартості (купон) не виплачується. Ці облігації випускаються з дисконтом, тобто за ціною нижчою за номінальну вартість облігації, а погашаються за номінальною вартістю. Таким чином, дохід власника облігації дорівнює дисконту – різниці між ціною купівлі і номінальною вартістю.

Згідно з частиною першою ст. 16 Закону № 3480 облігації внутрішньої державної позики України – це цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішніх ринках капіталу і підтверджують зобов'язання України щодо відшкодування пред'явникам цих облігацій їхньої номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.

Пасивні доходи – доходи, отримані, зокрема, у вигляді відсотків (дисконту), отриманих власником облігації від їх емітента відповідно до закону (п.п. 14.1.268 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено гл. 1 розд. XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3               ст. 292 Кодексу. Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6  ст. 292 Кодексу).

Платники єдиного податку третьої групи – юридичні особи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пп. 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу (п.п. 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 Кодексу). Такий облік ведеться за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності визначає Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290     (далі – НП(С)БО № 15).

Відповідно до НП(С)БО № 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Повернення коштів при погашенні ОВДП на поточний рахунок юридичної особи не призводить до зростання власного капіталу юридичної особи. До складу доходу юридичної особи – платника єдиного податку включається різниця між номінальною вартістю ОВДП, яка буде зарахована на поточний рахунок Товариства в день погашення від комерційного банку та договірною вартістю ОВДП, яку Товариство перерахувало комерційному банку за договором купівлі-продажу.

Додатково повідомляємо, що відповідно до п. 528 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).