Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань трансфертного ціноутворення та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої інформації, одним із засновників компанії заявника є резидент Швейцарії (частка 49,9%). Обсяг господарських операцій із засновником-нерезидентом за 2020 рік становив 154 млн грн. Господарські операції, які проводились з нерезидентом, є виключно операціями з отримання/повернення короткострокових позик.
Заявника запитує:
Чи визнаються господарські операції з отримання/повернення безвідсоткових позик контрольованими?
Чи повинно підприємство заявника подавати звіт про контрольовані операції за підсумками 2020 року?
Підпунктом «а»п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що пов’язані особи - юридичні та/або фізичні особи, та/або утворення без статусу юридичної особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, зокрема, у разі якщо одна юридична особа безпосередньо та/або опосередковано (через пов’язаних осіб) володіє корпоративними правами іншої юридичної особи у розмірі 25 і більше відсотків (крім міжнародних, фінансових організацій, які відповідно до міжнародних договорів України наділені привілеями та імунітетами, та суб’єктів господарювання, власником істотної участі у розмірі 75 і більше відсотків у яких є такі міжнародні фінансові організації).
Відповідно до п.п. «а»п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених п.п. 39.2.1.5 цього підпункту.
Господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема, фінансові операції, включаючи лізинг, участь в інвестиціях, кредитах, комісії за гарантію тощо (п.п. «г»п.п. 39.2.1.4п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу).
Відповідно до п.п. 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Підпунктом 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами та є обов’язковою до повернення, визнається поворотною фінансовою допомогою. При цьому грошові кошти, що надаються нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов’язанням їх повернення та сплатою процентів за їх користуванням визнаються позикою (п.п. 14.1.267 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до п. 5, п. 6.5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» отримання підприємством позик не є доходом, оскільки не зумовлює зростання власного капіталу. Водночас відповідно до п. 9.3 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» погашення одержаних позик не визнається витратами підприємства. Отже, операції з отримання та повернення безвідсоткової поворотної фінансової допомоги не впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податку.
З урахування зазначеного,суми отриманої та поверненої безвідсоткової поворотної фінансової допомоги не враховуються для обчислення обсягу господарських операцій між нерезидентом та пов’язаним з ним резидентом для цілей трансфертного ціноутворення і не є контрольованими операціями.
Водночас слід зазначити, що кожна господарська операція має бути ідентифікована, тому надання обґрунтованого висновку щодо її впливу на об’єкт оподаткування податком на прибуток, а також визнання/невизнання таких операцій контрольованими має розглядатись з урахуванням їх сутності, договірних умов, обставин їх здійснення та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |