Державна податкова служба України розглянула звернення щодо звільнення від оподаткування податком на прибуток підприємств процентів (інших доходів), що виплачуються на користь Європейського банку реконструкції та розвитку за кредитним договором з резидентом, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Згідно з інформацією, наданою у зверненні, підприємство для реалізації інвестиційного проєкту щодо модернізації системи централізованого теплопостачання м. Києва планує залучити кошти від Європейського банку реконструкції та розвитку (далі – ЄБРР) під гарантію Київської міської ради. За користування кредитними коштами підприємство буде сплачувати ЄБРР проценти, а за надання та резервування коштів – комісії.
Виникли наступні питання:
1.Чи звільняються від оподаткування податком на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України проценти та комісії, які підприємство буде перераховувати на користь ЄБРР згідно з умовами кредитного договору?
2.Чи потрібно складати додаток ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) за звітний податковий період, впродовж якого буде перераховано проценти та комісії на користь ЄБРР?
3.Чи потрібно складати додаток ПП до Декларації за звітний податковий період, впродовж якого буде перераховано проценти та комісії на користь ЄБРР, та який код пільги при цьому необхідно зазначити?
Щодо питань 1-3
Особливості оподаткування доходів нерезидентів визначені у п. 141.4
ст. 141 Кодексу.
Згідно з положеннями п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Статтею 3 Кодексу визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Розділом 7.01 ст. 7 Закону України від 04 червня 2008 року
№ 319-VI «Про ратифікацію Договору між Урядом України та Європейським банком реконструкції та розвитку про співробітництво та діяльність Постійного представництва ЄБРР в Україні» Банк, його активи, майно, доходи і його діяльність та угоди, як передбачено Угодою про Банк, звільняються від оподаткування прямими податками.
Згідно з Конвенцією про правовий статус, привілеї та імунітети міждержавних економічних організацій, діючих в певних галузях співробітництва, від 05.12.1980 року, ратифікованою Україною 29.06.1981, міжнародні організації, членами яких є держави, засновані відповідно до міжнародних угод з координації дій її членів по співпраці і кооперації в певних галузях економіки, науки і техніки, звільняються від прямих податків і інших обов’язкових платежів, що мають податковий характер, і зборів, як загальнодержавних, так і місцевих, за винятком платежів за комунальні та інші подібні види обслуговування (ст. I та ст. VII).
Тобто, ЄБРР є міжнародною фінансовою організацією, яка користується статусом, привілеями та імунітетом на території країни.
Оскільки, відповідно до п.п. 133.2.1 п. 133.2 ст. 133 Кодексуплатниками податку - нерезидентами єюридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України, то положення п. 141.4 ст. 141 Кодексу до виплат на користь таких установ і організацій не застосовується.
Таким чином, оскільки ЄБРР є міжнародною фінансовою організацією, яка користується статусом, привілеями та імунітетом на території країни – члена організації, що звільняється від оподаткування, то грошові кошти у вигляді процентів та комісій за кредитним договором, які сплачуються на користь ЄБРР, не підлягають оподаткуванню податком на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України, і підприємство, яке здійснює на користь ЄБРР такі виплати за наданий кредит, не подає додаток ПН до рядка 23 ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
Крім того, інформація, яка повинна відображатися в Додатку ПП до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств щодо наданих пільг з податку на прибуток підприємств, за такими виплатами не відображається.
Відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |