X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.10.2021 р. № 3997/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «____» (далі – Товариство) щодо оподаткування операцій зі збільшення статутного капіталу Товариства за рахунок додаткових внесків засновника шляхом зарахування вимог за раніше наданою Товариству поворотною фінансовою допомогою та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.

Згідно із зверненням засновником Товариства надано поворотну фінансову допомогу такому Товариству. Після цього зареєстровано зміни до статуту Товариства, згідно з якими збільшено статутний капітал Товариства за рахунок додаткових внесків засновника.

Платник податків звертається з питанням:

Чи може засновник Товариства, прийнявши рішення про збільшення статутного капіталу Товариства, провести таку операцію шляхом зарахування вимог за раніше наданою Товариству поворотною фінансовою допомогою?  

Згідно з п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення є поворотною фінансовою допомогою             (п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі – товариство), порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов'язки їх учасників визначено Законом України від 6 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» зі змінами та доповненнями (далі – Закон                 № 2275).

Порядок формування статутного капіталу товариства регулюється нормами Глави ІІІ Закону № 2275, статтею 12 якого визначено, що розмір статутного капіталу товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті України.

Відповідно до частини першої ст. 18 Закону № 2275 учасники товариства можуть збільшити статутний капітал товариства за рахунок додаткових вкладів учасників та/або третіх осіб за рішенням загальних зборів учасників.

Положення частини другої статті 18 Закону № 2275 надають кожному учаснику  переважне право зробити додатковий вклад у межах суми збільшення статутного капіталу пропорційно до його частки у статутному капіталі у строки, встановлені цією статтею.

Додаткові вклади можуть вноситися шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог між товариством та учасником та/або третьою особою (частина п’ята ст. 18 Закону № 2275).

Отже, питання діяльності товариств регулюються Законом № 2275. Надання роз’яснень з питань порядку збільшення статутного капіталу Товариства за рахунок додаткових внесків засновника не належить до повноважень ДПС.

Щодо оподаткування податком на прибуток підприємств, то згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями із збільшення статутного капіталу Товариства за рахунок додаткових внесків засновника шляхом зарахування вимог за раніше наданою Товариству поворотною фінансовою допомогою.

Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування.

Водночас зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями).

Отже, питання порядку відображення у бухгалтерському обліку операцій із збільшення статутного капіталу Товариства за рахунок додаткових внесків засновника шляхом зарахування вимог за раніше наданою Товариству поворотною фінансовою допомогою належить до компетенції Міністерства фінансів України.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.