Головне управління ДФС у Донецькій області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), надає індивідуальну податкову консультацію на звернення Товариства щодо визначення податкових зобов’язань з плати за землю в частині орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Товариство проінформувало, що є платником орендної плати за земельні ділянки згідно з договорами оренди, укладеними з Маріупольською міською радою. На деяких земельних ділянках, що перебувають в оренді, розташовані об’єкти нерухомості, на які право власності перейшло до громадян України на підставі відповідних договорів купівлі-продажу.
Товариство вважає, що до нових власників об’єктів нерухомості переходить обов’язок сплачувати орендну плату за землю, на якій розташовано придбане ними майно, у зв’язку з чим Товариство може надати до контролюючих органів уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки, на яких розташоване зазначене майно.
Товариство не повідомило про припинення договору оренди земельної ділянки, укладеного між ним та Маріупольською міською радою, у зв’язку з реєстрацією договорів про продаж об’єктів нерухомості, та про укладання і державну реєстрацію нового договору оренди земельних ділянок новими власниками придбаних об’єктів нерухомості.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платниками орендної плати за землі державної та комунальної власності є суб’єкти господарювання, що уклали з відповідним органом місцевого самоврядування або органом виконавчої влади договір оренди земельної ділянки (ст. 288 Кодексу).
У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об’єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення (ст. 120 Земельного кодексу України).
Поряд з цим, до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда (ст. 7 Закону України «Про оренду землі» (далі -Закон)).
Цроте, таке право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону (ст. 6 Закону, ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України).
З огляду на викладене, Товариство залишається платником орендної плати за земельні ділянки до моменту припинення дії договору оренди згідно з чинним законодавством, а отже підстави із уточнення податкових зобов’язань з дати переходу права власності на об’єкти нерухомості до нового власника відсутні.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |