Головне управління ДПС у Київській області розглянуло Ваше звернення від ______ щодо застосування реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО), та в порядку статті 52 Податкового кодексу України повідомляє.
Згідно із запитом фізична особа – підприємець, перебуває на спрощеній системі оподаткування (друга група єдиного податку) та при продажу товарів застосовує програмний РРО.
1. Чи застосовуються реєстратори розрахункових операцій при надходженні коштів на підприємницький рахунок 2600 з транзитного банківського рахунку 2902 чи/або з рахунку класу 2620 ( рахунок приватної особи,) коли фізична особа здійснює оплату через банківські термінали та/або через клієнтські застосунки банків?
Правові засади застосування РРО/програмних РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон №265), дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення вимог щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.
Стаття 3 Закону №265 встановлює обов’язок суб’єктів господарювання, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Обов’язок застосування РРО/ПРРО при отриманні оплати за товари/роботи/послуги залежить не від форми оплати, а від способу її здійснення.
Окремо зазначаємо, що Закон №265 регулює питання застосування РРО/ПРРО при продажу товару, а не визначає вимоги до позначення рахунків згідно Плану рахунків.
Відповідно до п.п.7 п.2 та п.5 Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 11.09.2017 №89 (далі – Інструкція № 89 та План рахунків) План рахунків – систематизований перелік рахунків бухгалтерського обліку, що використовується для детальної та повної реєстрації всіх банківських операцій з метою забезпечення потреб складання фінансової звітності.
Призначення та ознаки рахунків бухгалтерського обліку банків України визначено у додатку 1 до Інструкції.
Тобто, Інструкція №89 та її норми стосуються бухгалтерського обліку банків та банківських операцій і не стосується суб’єктів господарювання та господарських операцій, які ними проводяться.
План рахунків є лише кодифікатором операцій для позначення її у банківській системі.
Водночас, при здійсненні розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів замовниками із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також, у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал та/або ПТКС, який належать банку) застосування РРО є не обов’язковим.
Якщо оплату здійснено через банківські системи обслуговування за умови використання споживачем, як можливого способу оплати, лише реквізитів розрахункового рахунку у форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010, або за рахунком-фактурою, що є аналогічною тим, що здійснені за допомогою відділень банківських установ (з розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок без еквайрингу) та не потребують застосування РРО та/або програмних РРО, оскільки не мають ознак розрахункових операцій у розумінні Закону № 265.
2. При надходженні коштів в неробочий час (наприклад:21.30), чи не буде в цьому випадку, порушенням проведення операції через РРО наступного робочого дня та надання фіскального чеку покупцю безпосередньо при відвантаженні товарів?
У випадку отримання підприємцем оплати за замовлений споживачем товар у позаробочий час, РРО/програмний РРО слід застосовувати на підставі виписки фінансової установи про надходження коштів не пізніше наступного робочого дня, з дотриманням хронології здійснення розрахункових операцій.
У разі доставки товару поштою (кур’єрською службою) та проведення розрахункових операцій з відстроченням платежу або в кредит, необхідно забезпечити надання покупцеві разом з товаром розрахункового документа встановленої форми та змісту із позначенням у ньому форми оплати «кредит/післяплата/відстрочка платежу» або переслати електронний.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |