X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.10.2021 р. № 4040/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула зверненняКомпаніїщодопорядку складання податкових накладних / розрахунків коригування і віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, та повідомляє, що роз’яснення із зазначених питань надано в індивідуальній податковій консультації (далі – ІПК) на попереднє звернення платника. У доповнення до роз’яснень, наданих в ІПК, з урахуванням опису обставин здійснених операцій, викладеного у зверненні, ДПС, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Щодо питання 1

Як зазначено у питанні, Компанія отримує від  постачальника послуги, які мають безперервний або ритмічний характер, за якими постачальник складає зведені податкові накладні у порядку, визначеному пунктом 201.4 статті 201 ПКУ. Постачальником на суму  коштів, отриманих від Компанії протягом місяця, яка перевищила вартість поставлених Компанії товарів/послуг протягом такого місяця, складенозведену податкову накладну(з кодом ознаки «4»  у полі «Зведена податкова накладна»).

Згідно з пунктом 201.4 статті 201 ПКУплатники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, покупцям - платникам податку,можуть складати не пізніше

останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.

У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.

Відповідно до пунктів 11 та 19 Порядку заповнення податкової накладної,  затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 (далі – Порядок № 1307), код ознаки «4» зазначається у верхній лівій табличній частині податкової накладної в окремому полі «Зведена податкова накладна»при складанні зведеної податкової накладної за операціями з постачання товарів/послуг, які мають безперервний або ритмічний характер.

Таким чином, код ознаки, який зазначається у верхній лівій табличній частині податкової накладної в полі «Зведена податкова накладна», не є обов’язковим реквізитом податкової накладної, однак свідчить про окремий характер операцій, за результатами здійснення яких складається така податкова накладна та визначаються податкові зобов’язання з ПДВ.

Податкова накладназ кодом ознаки «4» у полі «Зведена податкова накладна», складена постачальником  на суму сплачених покупцем протягом місяця коштів, яка перевищила вартість поставлених такому покупцю протягом такого місяця товарів/послуг, яка за своєю сутністю є попередньою оплатою, є такою, що складена з порушенням норм ПКУ, а тому не може бути підставою для віднесення покупцем сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту.

Щодо питання 2

Як зазначено у питанні, Компанія здійснює операції з придбання товарів/послуг, визначених пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, постачання яких має безперервний або ритмічний характер. За такими операціями постачальник складає зведені податкові накладні, передбачені зазначеним пунктом, виходячи із суми отриманих від Компанії коштів протягом місяця. У окремих випадках уподатковій накладній у полі «Зведена податкова накладна» постачальник помилково не проставляє код ознаки «4».

Згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом, відповідно до якого датою виникнення податкових зобов’язань у постачальника є дата отримання коштів від покупця в оплату товарів/послуг.

У разі якщо операції, визначені зазначеним пунктом, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку покупцям - платникам податку можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.

Таким чином, у даному випадку складання зведеної податкової накладної є правом постачальника, а не обов’язком.

Отже, якщо податкова накладна, у якій не зазначено код ознаки зведеної податкової накладної «4», складена постачальником на дату отримання від покупця коштів, на суму яких така податкова накладна складена, то така податкова накладна є підставою для віднесення покупцем сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту (за умови дотримання інших правил, визначених ПКУ для формування податкового кредиту).

Якщо ж податкова накладна складена у загальному порядку (без відповідного коду ознаки у полі «Зведена податкова накладна»), але виходячи із усієї суми отриманих протягом місяця від покупця коштів, то така податкова накладна складена з порушенням норм ПКУ, не відповідає первинним (бухгалтерським) документам та не може бути підставою для віднесення покупцем сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту.

Щодо питання 3

Зведена податкова накладна(у якій зазначено код ознаки зведеної податкової накладної «4»), складена постачальником на суму отриманих від покупця інших видів компенсації вартості товарів/послуг (тобто якщо оплата таких товарів/послуг покупцем здійснена не грошовими коштами) за операціями, визначеними пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, є такою, що складена з порушенням норм ПКУ, а тому не може бути підставою для віднесення покупцем сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту.

Щодо питання 4

Як зазначено у питанні, Компанія здійснює операції з придбання товарів/послуг, визначених пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, та оплачує такі товари/послуги кількома платежами протягом місяця. Постачальник на суму таких отриманих коштів складає протягом місяця дві або більше податкових накладних, при цьому у цивільно-правовому договорі періодичність складання таких податкових накладних не визначена.

Нормами ПКУ не встановлено обмеження щодо кількості зведених податкових накладних, які можуть бути складені відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ на суму  отриманих від покупця коштів за операціями, які мають безперервний або ритмічний характер, а також не встановлено залежність щодо кількості таких податкових накладних від положень цивільно-правового договору.

Таким чином,у разі, якщо постачальником протягом місяця складено декілька зведених податкових накладних на загальну суму, яка відповідає сумі коштів, фактично сплачених покупцем у такому місяці, то такі зведені податкові накладні для покупця є підставою для формування податкового кредиту (за умови дотримання інших правил, визначених ПКУ для формування податкового кредиту).

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.