X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.10.2021 р. № 4091/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо обов’язку складання податкової накладної платнику при постачанні товару фізичній особі – підприємцю та отримання оплати за такий товар через відділення «Укрпошти», надіслане до ДПС листом ГУ ДПС у Львівській області та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариством реалізовано та доставлено товар фізичній особі – підприємцю, який здійснює свою діяльність в сільській місцевості. Фізична особа – підприємець здійснив Товариству оплату за цей товар через відділення Укрпошти, при цьому в платіжному дорученні платником вказане Управління Укрпошти, а в призначенні платежу зазначено, що фізичною особою – підприємцем використовується відділення «Укрпошти» для переказу грошових коштів Товариству за операції з постачання товару.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу I ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг визначені Законом України від 12.07.2001 № 2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг» (далі – Закон № 2664) і регулюються Національним банком України.

Переказ грошових коштів є одним з видів фінансових послуг (стаття 4 Закону № 2664).

Загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків (далі – платіжні системи) в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України визначено Законом України від 05 квітня 2001 року за № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі – Закон № 2346).

Переказ коштів – рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою (пункт 1.24 статті 1 Закону № 2346).

Стаття 1 Закону України 04 жовтня 2001 року № 2759-III «Про поштовий зв'язок» визначає, зокрема, що переказ грошових коштів (поштовий переказ) – послуга поштового зв'язку щодо виконання доручення користувача на пересилання та виплату адресату зазначеної ним суми грошей.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» – «б» 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ та складання податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної визначено статтями 187 і 201 розділу V ПКУ та Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь – яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

При цьому, відповідно до підпункту «д» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ у податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, зокрема, прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг.

З урахуванням вищезазначеного, податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг складається і реєструється в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, яка вказана в договорі як покупець та якій здійснюється постачання товарів/послуг, та за конкретною господарською операцією з постачання товарів/послуг.

Отже, за операцією з постачання Товариством фізичній особі – підприємцю товару податкова накладна має бути складена Товариством (продавцем) на покупця (фізичну особу – підприємця, отримувача товару) на дату, визначену згідно з пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ (за правилом «першої події») та незалежно від способу оплати такого товару (шляхом переказу через відділення «Укрпошти» або в іншому порядку).

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.