X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.10.2021 р. № 4102/ІПК/99-00-04-01-03-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації з питання справляння плати за землю та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що згідно з договором купівлі-продажу, укладеному 30.06.2021 з міською радою, придбало у власність земельну ділянку, якою до цього користувалося відповідно до договору оренди. Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 30.06.2021.

Товариство запитує, чи має воно, користуючись п. 286.5 ст. 286 Кодексу, сплачувати земельний податок, починаючи з першого числа місяця, у якому набуло право власності на земельну ділянку.

Кодекс визначає, що плата за землю справляється у двох формах – земельний податок із власників та постійних користувачів земельних ділянок (пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), а також орендної плати за надання у строкове користування земельні ділянки державної або комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до п. 269.1 ст. 269 Кодексу платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з п. 286.5 ст. 286 Кодексу у разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника – юридичної або фізичної особи до іншого протягом  календарного  року податок  сплачується попереднім  власником за

період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником – починаючи з місця, в якому він набув право власності.

Зазначена норма Кодексу не може поширюватися на Товариство, оскільки, по-перше, власника земельної ділянки, придбаної Товариством, не було – земельна ділянка знаходилася у користуванні на умовах оренди. По-друге, п. 286.5 ст. 286 Кодексу регламентує справляння земельного податку фізичними особами.

Порядок початку або припинення справляння плати за землю у разі зміни права власності або користування регламентується п.287.1 ст.287 Кодексу, згідно з яким  власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Враховуючи зазначене, оскільки земельна ділянка, придбана Товариством, використовувалася ним же на умовах оренди, то з урахуванням визначеного  ст. 206 Земельного кодексу України принципу платності користування землею, земельний податок має справлятися Товариством з дня виникнення права власності на земельну ділянку, а орендна плата – до дня виникнення права власності на земельну ділянку.

При цьому згідно з п. 286.4 ст. 286 Кодексу Товариство мало надати податкову декларацію з земельного податку протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним, тобто до 20.07.2021 включно, а також надати уточнюючу податкову декларацію з орендної плати.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).