Державна податкова служба України розглянула звернення ТОВ щодо спрямування частини чистого прибутку до місцевого бюджету за підсумками 2020 року та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755–VI (із змінами і доповненнями) (далі – Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
В зверненні зазначено, що у статутному капіталі заявника знаходиться частина майна Комунального підприємства у розмірі 30 відсотків. В засновниках товариства немає міської ради. Рішенням міської ради для комунальних унітарних підприємств встановлено норматив відрахування до бюджету місцевої теріторіальної громади з частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 15 відсотків від чистого прибутку.
У платника виникають наступні питання:
1) чи зобов’язано ТОВ нараховувати частину чистого прибутку (доходу) за результатами річної фінансової звітності за 2020 рік;
2) якщо товариство повинно подати розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 4 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02.03.2021 року за № 264/35886), то роз’яснити строки появи оновленого розрахунку в електронних системах формування та подачі звітності;
3) на який код бюджетної класифікації необхідно сплатити частину чистого прибутку (доходу)/дивіденди на державну частку: на КБК 21010000 або КБК 21010800;
4) який норматив відрахування застосовується за умови, що відповідно до частини 5 ст. 11 Закону України від 21 вересня 2006 року № 185-V «Про управління об’єктами державної власності» (далі – Закон № 185) норматив відрахування дивідендів повинен бути не менше 30 відс. чистого прибутку, а відповідно до п. 1 Рішення міської ради - у розмірі 15 відс. від чистого прибутку.
Згідно з абзацом третім ст. 142 Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР (із змінами і доповненнями) (далі – Конституція) держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування.
Статтею 143 Конституції, зокрема встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об’єкти державної власності.
Частиною 2 ст. 327 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (із змінами і доповненнями) встановлено, що управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 12.3 ст. 12 Кодексу сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.
При цьому, п.п. 29 ч. 1 ст. 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету.
Відповідно до частини 1 ст. 71 Бюджетного кодексу України до надходжень бюджету розвитку місцевих бюджетів, зокрема, належать дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є комунальна власність.
Статтею 167 Господарського кодексу України визначено, що корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно із ст. 30 Закону України від 17.09.2008 № 514-VI «Про акціонерні товариства» (далі – Закон № 514) дивідендом є частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів.
Акціонерами товариства визнаються фізичні і юридичні особи, а також держава в особі органу, уповноваженого управляти державним майном, або територіальна громада в особі органу, уповноваженого управляти комунальним майном, які є власниками акцій товариства (ст. 4 Закону № 514).
Водночас ст. 116 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, зокрема, брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди).
Крім того, ч. 3 ст. 142 Господарського кодексу України встановлено, що порядок використання прибутку (доходу) суб'єкта господарювання визначає власник (власники) або уповноважений ним орган відповідно до законодавства та установчих документів.
Таким чином, товариство у статутному капіталі якого є комунальна власність спрямовує частину чистого прибутку на виплату дивідендів, нарахованих на комунальну частку, до місцевого бюджету відповідно до порядку та нормативів відрахування дивідендів, визначених місцевою радою на відповідний рік та з урахуванням рішення про розподіл чистого прибутку та виплату дивідендів, прийнятого на загальних зборах учасників.
Дивіденди сплачуються на КБК 21010800 «Дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капіталах яких є майно Автономної Республіки Крим, комунальна власність».
Також повідомляємо, що 16 березня 2021 року набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 4 «Про затвердження форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 02 березня 2021 року за № 264/35886 (далі – наказ № 4).
Як зазначено у листі ДПС від 18.06.2021 № 14124/7/99-00-21-02-01-07 форма Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, затверджена наказом № 4 (далі – Розрахунок), використовується також господарськими товариствами, у статутних капіталах яких є комунальна власність для обрахунку дивідендів, нарахованих на комунальну частку.
Господарські товариства, у статутних капіталах яких є комунальна власність використовують електронну форму Розрахунку J0108408, яка введена в дію з 01.07.2021 року.
При цьому під час заповнення Розрахунку господарське товариство з комунальною часткою у статутному капіталі проставляє відмітку «Інші» у полі 10 Розрахунку.
До того ж, господарське товариство, у статутному капіталі якого є комунальна власність, разом із Розрахунком має подати доповнення до нього та пояснення щодо порядку та нормативів відрахування дивідендів, визначених місцевою радою на відповідний рік, а також прийнятого загальними зборами учасників рішення про встановлення розміру відрахування дивідендів, які підлягають зарахуванню до місцевого бюджету. У такому разі у полі «Наявність доповнення11» форми Розрахунку зазначається інформація щодо поданих доповнень та пояснень.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |