Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі – повідомлення № 20-ОПП), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
За даними ДПС Товариство перебуває на обліку як платник податку за основним місцем обліку в Центральному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків.
Товариство зареєструвало п’ятнадцять видів діяльності, основний вид діяльності – діяльність у сфері безпроводового електрозв’язку.
За Товариством обліковуються 401 об’єкт оподаткування. Ці об’єкти оподаткування орендуються, експлуатуються, тимчасово не експлуатуються. Серед них: земельні ділянки, автотранспорт, офіс, склад тощо.
Товариство у зверненні порушує питання щодо необхідності подання повідомлення № 20-ОПП про рухоме та нерухоме майно, що перебуває у користуванні Товариства згідно з договорами оренди.
Пунктом 63.3 статті 63 Кодексу встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі – об’єкт оподаткування) (неосновне місце обліку).
Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом Кодексу.
Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» (далі – Порядок).
Згідно з пунктом 8.4 розділу VIII Порядку повідомлення № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта оподаткування до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
У повідомленні № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.
Першоджерелом даних для повідомлення № 20-ОПП є правовстановлювальні документи на підставі яких у суб’єкта господарювання виникає право власності/володіння/користування майном як об’єктом оподаткування.
Виходячи зі змісту звернення, Товариство у межах укладених договорів, якими визначено права володіння/користування майном, орендує приміщення чи їх частину (у тому числі з подальшою передачею у оперативний лізинг), транспортні засоби.
Під час надання повідомлень № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування.
Принцип укрупнення інформації передбачає групування об’єктів оподаткування, що перебувають на балансі платника податків, за ознакою їх однотипності.
Його можна застосовувати для надання відомостей про телекомунікаційне та інше технологічне обладнання.
Якщо таке обладнання перебуває на обліку у платника податків (у тому числі як орендоване/передане в оренду) та розміщене у приміщенні про яке повідомлено контролюючий орган як про об’єкт оподаткування, то надавати окремо відомості про обладнання не потрібно.
Також принцип укрупнення інформації є застосовним для надання інформації про приміщення/частину приміщення, що орендується/передається в оренду.
Наприклад, про частину приміщення складу, офісу, магазину не потрібно повідомляти контролюючий орган у разі, якщо про склад, офіс чи магазин, складовою яких є зазначені приміщення/частина приміщень, вже повідомлено контролюючий орган поданим повідомленням № 20-ОПП.
Слід зазначити, що згідно з підпунктом 14.1.97 пункту 14.1 статті 14 Кодексу лізингова операція (крім операцій з фрахтування (чартеру) морських суден та інших транспортних засобів) – це передача основних засобів у володіння та користування фізичним та/або юридичним особам (лізингоодержувачам) за плату та на визначений строк.
Лізингові операції здійснюються, зокрема, у вигляді оперативного лізингу (оренди).
Відповідно до частини першої статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.
Сума лізингових (орендних) платежів як оплата послуг лізингу підлягає оподаткуванню податком на додану вартість.
У разі подання інформація про автомобілі, які суб’єктом господарювання використовуються для власних потреб, керуючись принципом укрупнення інформації про об’єкти оподаткування та враховуючи, що вони розміщені і зберігаються у відведених для таких цілей приміщеннях чи на території, у повідомленні № 20-ОПП надається інформація про місця їх знаходження/зберігання, наприклад – автогосподарство, гараж, про які у разі відсутності інформації про них в контролюючому органі необхідно повідомити як про об’єкт оподаткування у порядку та строки, визначені Порядком.
У повідомленні № 20-ОПП для кожного об’єкта оподаткування проставляється відповідний стан (графа 9 «Стан об’єкта оподаткування») –орендується, здається в оренду, відчужений / повернутий власнику, та вид права (графа 10 «Вид права на об’єкт») – право володіння, користування, оренди, найму тощо, який визначений відповідними правовстановлювальним документами.
У разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, зокрема, найменування, місцезнаходження, вид права або стан об’єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об’єкта оподаткування (пункт 8.5. розділу VIII Порядку).
Додатково інформуємо, що повідомлення № 20-ОПП є обліковою формою, яка підтверджує наявність у суб’єкта господарювання об’єктів оподаткування у розумінні пункту 63.3 статті 63 Кодексу. На підставі даних повідомлення № 20-ОПП обрахунок податкових зобов’язань не здійснюється.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |