Державна податкова служба України розглянула звернення
щодо надання податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Чи здійснювати продаж пива за допомогою РРО із використанням режиму попереднього програмування із зазначенням коду товарноїпідкатегорії згідно УКТ ЗЕД з податкової накладної постачальника?
Чи має право суб’єкт господарювання самостійно на власний розсуд змінити код товару УКТ ЗЕД та продавати пиво зі зміненим на власний розсуд кодом УКТ ЗЕД,та чи можливо в такому випадку ідентифікувати товар і операцію постачання?
Який код УКТ ЗЕД вказувати платнику при обліку, а також продажу кінцевим споживачам, в разі коли пиво придбане за кодом УКТ ЗЕД–2203001000 (місткістюбільше 10 л.)?
Який код УКТ ЗЕД вказувати платнику при необхідності складання розрахунку коригування до податкової накладної при поверненні товару, в разі коли пиво придбане за кодом УКТ ЗЕД – 2203001000 (місткістю більше 10 л),
а реалізується із зазначенням у фіскальному чеку УКТ ЗЕД – 2203000100 (місткістю 10 л і менше)?
Законом України від 06 липня 1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Згідно з п. 11 ст. 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО та/або через програмні РРО для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості.
Згідно з абзацом десятим п. 4 розділу ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за № 918/29048 (далі –
Порядок № 547) суб’єкти господарювання, які використовують РРО для здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також здійснення операцій з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (із зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг), обліку їх кількості та розміру (ставки) податків та зборів, встановлених чинним законодавством.
Також відповідно до п. 2 розділу ІІ Положенням про форму та зміст розрахункових документів, електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350 фіскальний касовий чек на товари (послуги) має містити такий обов’язковий реквізит як код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством.
Отже, суб’єкт господарювання, який здійснює роздрібну торгівлю підакцизними товарами, має використовувати режим програмування найменування товарів і зазначати код товарної підкатегорії товару згідно з
УКТ ЗЕД у фіскальному касовому чеку на товар.
Код товарної підкатегорії підакцизного товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається постачальником товару у документах, що свідчать про надходження товару.
Отже, при проведенні роздрібної торгівлі пивом на розлив у фіскальному касовому чеку має, зокрема, зазначатися найменування пива, його ціна за одиницю виміру та кількість, а також код товарної підкатегорії згідно з
УКТ ЗЕД, який зазначено у накладній постачальника такого товару.
Слід зазначити, що відповідно до групи 22 Алкогольні і безалкогольні напої та оцет розділу IV Закону України від 04 червня 2020 року № 674-ІХ «Про митний тариф України» пиво із солоду (солодове) у посудинах місткістю 10 л або менше і у посудинах місткістю більше як 10 л мають різні коди.
Отже, при роздрібному продажу пива, яке розфасоване виробником у посудинах більше як 10 л (30 л або 50 л), у фіскальному касовому чеку РРО необхідно зазначати код його товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, а не пива, яке фасується у посудинах місткістю менше 10 л або пляшки по 0,5 л.
При придбанні покупцем певної кількості пива, наприклад, 0,3 чи 0,5 л,
у фіскальному касовому чеку має бути зазначено його найменування, код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, який зазначено у супровідних документах.
Таким чином, облік, продаж та можливе повернення постачальнику пива, яке було придбане фізичною особою – підприємцем у кегах (тарі) 30 та/або 50 літрів, має супроводжуватись зазначенням в документах, що підтверджують здійснення наведених операцій, УКТ ЗЕД, який відповідає супровідним документам виробника (постачальника), що свідчить про походження такого товару і є підставою для його обліку.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |