X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.10.2021 р. № 3792/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо окремих норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що ним одноосібно створено товариство з обмеженою відповідальністю та придбано корпоративні права  розмірі 100 відс. шляхом внесення майна до статутного капіталу юридичної особи.

Формування статутного капіталу товариства відбулося шляхом передачі нерухомого майна, а саме земельних ділянок за актом прийому-передачі земельних ділянок.

Грошова оцінка вкладу у вигляді нерухомого майна була визначена засновниками на власний розсуд у розмірі …… гривень.

Згодом платник податків продав корпоративні права товариства  у розмірі 100 відсотків. Сума доходу від продажу корпоративних прав склала                                       ….. гривень.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання чи є його доходом сума майнового внеску у статутний капітал товариства, який платник податків повинен був відобразити в декларації як інші види доходів та чи включається до розрахунку загального місячного річного оподатковуваного доходу сума майнового внеску до статутного капіталу юридичної особи.

Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі – товариство), порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов’язки їх учасників визначено Законом України від 06 лютого 2018 року № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275).

Статтею 13 Закону № 2275 встановлено, що вкладом учасника товариства можуть бути гроші, цінні папери, інше майно, якщо інше не встановлено законом.

Вклад у негрошовій формі повинен мати грошову оцінку, що затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. При створенні товариства така оцінка визначається рішенням засновників про створення товариства.

Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб’єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначено Законом України від 12 липня 2001 року № 2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», ст. 7 якого визначено випадки проведення оцінки майна. Так, проведення оцінки майна є обов'язковим, зокрема з метою оподаткування майна згідно з законом, крім випадків визначення розміру податку при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

Крім того, у випадку внесення до статутного капіталу земельної ділянки з цільовим призначенням, що відносяться до секції В «Землі житлової та громадської забудови» (згідноКласифікації видів цільового призначення земель, який затверджено наказом Державного комітету України із земельних ресурсів
від 23.07.2010
  № 548) застосовуються наступні вимоги чинного законодавства.

У відповідності до ст. 13 Закону України від 11 грудня 2003 року№ 1378-IV «Про оцінку землі» (далі – Закону № 1378) експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:

відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим частини першої цієї статті;

передачі в іпотеку земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до закону;

визначення інвестиційного вкладу в реалізацію інвестиційного проекту на земельні поліпшення;

визначення вартості земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, у разі якщо вони вносяться до статутного фонду господарського товариства;

визначення вартості земельних ділянок при реорганізації, банкрутстві або ліквідації господарського товариства (підприємства) з державною часткою чи часткою комунального майна, яке є власником земельної ділянки;

виділення або визначення частки держави чи територіальної громади у складі земельних ділянок, що перебувають у спільній власності;

визначення розміру майнової шкоди, збитків власникам або землекористувачам у випадках, встановлених законом або договором;

рішення суду.

При цьому згідно зі ст. 1 Закону №1378земельні поліпшення – це зміна якісних характеристик земельної ділянки внаслідок розташування в її межах будинків, будівель, споруд, об'єктів інженерної інфраструктури, меліоративних систем, багаторічних насаджень, лісової та іншої рослинності, а також внаслідок господарської діяльності або проведення певного виду робіт (зміна рельєфу, поліпшення ґрунтів тощо).

Крім того, ст. 1 розділу І Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) визначено, що первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію.

Обов'язковіреквізити, якіповинніматипервиннідокументи,передбачено ст. 9 Закону № 996.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Згідно з п.п. 165.1.44 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи - емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права.

Крім того, відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу від оподаткування військовим збором звільняються доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичної особи (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Враховуючи викладене вище, не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та не є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором сума майнового внеску в статутний капітал товариства.

Одночасно зауважуємо, при здійсненні внеску до статутного капіталу товариства у негрошовій формі платник податків повинен здійснити оцінку зазначеного внеску, яка проводиться відповідно до норм Закону № 2658 та Закону № 1378 (зокрема, експертна оцінка земельної ділянки) та затверджується одностайним рішенням загальних зборів учасників. Крім того, фактична передача майнового внеску у статутний капітал товариства також повинна підтверджуватися документами первинного обліку.

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) передбачено ст. 179 Кодексу

Пунктом 179.2 ст. 179 Кодексу визначено випадки коли обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається.

Разом з тим, відповідно до п. 179.1 ст. 179 Кодексу платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи відповідно до Кодексу.

Форму податкової декларації та інструкцію щодо її заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів Українивід 17.12.2020 № 783), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.10.2016 за № 1298/27743 (далі – Інструкція).

У розділі II податкової декларації відображаються доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу платника податку (п. 2 розділу IІІ Інструкції). Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу, зазначаються у розділі IІІ податкової декларації (п. 3 розділу IІІ Інструкції).

Відповідно до п.п. 3 п. 3 розділу IІІ Інструкції загальна сума інших доходів, які не включаються до розрахунку загального річного оподатковуваного доходу відповідно до ст. 165 Кодексу розділу IV Кодексу, вказуються у рядку 11.3 розділу III «Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу» податкової декларації.

При цьомуу рядку 12розділу IV податкової декларації «Загальна сума річного доходу»вказується загальна сума річного доходу, до якого включаються доходи, отримані з джерел їх походження в Україні, та іноземні доходи, а саме значення графи 3 рядка 12 обчислюється як сума рядків деклараціїрядок 10 + рядок 11.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.