X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.11.2021 р. № 4261/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо деяких питань відкриття та використання суб’єктом господарювання рахунків в іноземних банках та інших фінансових установах за межами України, і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку третьої групи. Для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності, фізична особа – підприємець у 2021 році відкрила рахунок в іноземній фінансовій установі, яка знаходиться за межами України (в іноземному банку, що не має зареєстрованої філії або представництва в Україні).

Таким чином платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо правильності обчислення єдиного податку з доходу, який отримано на такий рахунок, правомірності використання рахунку в іноземній фінансовій установі, яка знаходиться за межами України, для здійснення підприємницької діяльності, а також щодо обов’язку повідомляти контролюючий орган про відкриття такого рахунку.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначено Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон № 2473).

Статтею 2 Закону № 2473 визначено, що валютне регулювання в Україні ґрунтується на таких принципах, зокрема:

1) свобода здійснення валютних операцій, що передбачає:

право фізичних та юридичних осіб – резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов'язання, пов'язані з цими угодами,унаціональній валюті чи в іноземній валюті, у тому числі відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.

Частиною третьою ст. 4 Закону № 2473 передбачено, що резиденти з урахуванням обмежень, визначених цим Законом та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.

Згідно зчастиною четвертою ст. 5 Закону № 2473 порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається Національним банком України.

Постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5 затверджено Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, яке визначає заходи захисту, запроваджені Національним банком України (далі – Національний банк), порядок їх застосування (порядок здійснення валютних операцій в умовах запроваджених цим Положенням заходів захисту), а також порядок здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі – Положення № 5).

Відповідно до п. 16 розділу I Положення № 5 розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.

Таким чином, резиденти з урахуванням обмежень, визначених Законом
№ 2473 та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.

Одночасно слід зазначити, що частиною четвертою ст. 11 Закону № 2473 встановлено, що органами валютного нагляду відповідно до Закону № 2473 є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства.

Вимоги до відкриття та закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах встановлено ст. 69 Кодексу.

Відповідно до пп 69.2 та 69.3 ст. 69 Кодексу банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків – юридичної особи (резидента і нерезидента), у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунка.

Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 18.08.2015 № 721(у редакції наказу Міністерства фінансів Українивід 09 липня 2019 року № 292).

Відповідно до п. 1 розділу II вищевказаного Порядку Національний банк України, банки та інші фінансові установи у день відкриття/закриття рахунку платника податків подають відомості про це в електронному вигляді з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг, нормативно-правових актів з питань документування управлінської діяльності.

Водночас слід зазначити, що нормами Кодексу та Закону № 2473не передбачено повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про відкриття фізичною особою – підприємцем – резидентом України власних рахунків за кордоном.

Разом з тим, оскільки послідовність дій банків та інших фінансових установ під час надання повідомлень про відкриття або закриття рахунків платників податків – юридичних осіб (резидентів і нерезидентів) незалежно від організаційно-правової форми, відокремлених підрозділів та представництв юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – платники податків) до контролюючих органів, у яких обліковуються платники податків, а також форму і зміст повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах визначає Міністерство фінансів України, то з питання необхідності повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про відкриття фізичною особою –підприємцем –резидентомУкраїни власних рахунків за кордоном та порядку подання відомостей про це, доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.

Крім того, питання щодо відкриття рахунку за межами території України з позначкою «для провадження підприємницької діяльності «soloproprietor»  не належить до компетенції Державної податкової служби України.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.