X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.11.2021 р. № 4316/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула Ваше звернення
від … про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Відповідно до тексту звернення, фізична особа – підприємець є платником єдиного податку третьої групи (далі – Підприємець) та має основний вид діяльності 69.10 «Діяльність у сфері права», обсяг доходів протягом 2020 року не перевищив 1000000 гривень.

Нещодавно до видів підприємницької діяльностідодано: 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет».Підприємець планує продавати в мережі Інтернет інформаційні матеріали власного авторствашляхом надання покупцям можливості завантаження їх з мережі Інтернет та розрахунком черезLiqPay, у зв’язку з чим виникли наступні питання:

1. Чи можеПідприємець продавати в мережі Інтернет інформаційні матеріали власного авторства (електронні книги, електронні посібники, гайди, чеклисти тощо)?

2. Чи зобов’язаний підприємець застосовувати РРО при розрахунках через Liqpay, Приват24, Ощад24, Монобанк?

Щодо питання 1.

Відповідно до норм Кодексу та Закону України від 05 липня 2012 року
№ 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон № 5076) для фізичної особи, яка провадить адвокатську діяльність, не передбачено обмежень щодо одночасного здійснення підприємницької, яка є сумісною з адвокатською діяльністю, у разі реєстрації такої особи підприємцем.

Перелік несумістних з діяльністю адвоката видів діяльності визначено
ст. 7 Закону № 5076, який не містить заборони щодо торгової діяльності, зокрема, в мережі Інтернет.

Відповідно до п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Кодексу продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Отже, якщо фізична особа окрім того, що є адвокатом,також зареєстрована, як фізична особа – підприємець, вона може здійснювати види діяльності, які передбачені для ведення фізичними особами – підприємцями,  не заборонені адвокатам, однією з яких є торгівля в мережі Інтернет.

Щодо питання 2.

Відповідно до п. 61 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу РРО та/або програмні РРО застосовуються платниками єдиного податку другої-четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року перевищив обсяг доходу 220 розмірівмінімальної заробітної плати, встановлений законом з метою подальшої фіскалізації розрахункових операцій, незалежно від обраного виду діяльності, та тими, які здійснюють:

реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Згідно з ст. 2 Закону № 265 розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Законодавство України ототожнює готівкові розрахункові операції з розрахунковими операціями, здійсненими за допомогою POS-терміналів та платіжних карток банківських установ, що проводяться суб’єктами господарювання всіх форм власності, у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Отже, обов’язок суб’єкта господарювання застосовувати РРО/програмні РРО при отриманні оплати за товари (послуги) залежить не від форми оплати, а виникає відповідно до способу її здійснення.

Якщо оплату здійснено через банківські системи дистанційного обслуговування, за умови надання споживачу, як можливого способу оплати, лише реквізитів розрахункового рахунку у форматі IBAN (рахунок-фактуру), що є аналогічною тим, що здійснені за допомогою відділень банківських установ (з розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок без еквайрингу), такі розрахунки не потребують застосування РРО та/або програмних РРО, оскільки не мають ознак розрахункових операцій у розумінні Закону № 265.

У випадку якщо товар оплачується за реквізитами електронного платіжного засобу (далі – ЕПЗ) Підприємця, то кошти на його рахунок будуть надходити від еквайра, а не з розрахункового рахунку держателя ЕПЗ. При цьому еквайр самостійно визначає порядок обліку торговців, з якими він має укладені договори.

Звертаємо Вашу увагу, що пільга щодо можливості не застосовувати РРО/програмні РРО при здійсненні розрахункових операцій розповсюджується на оплати за надані послуги, які оплачені виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (п. 14
ст. 9 Закону № 265).

Разом з тим, продаж електронних книг, електронних посібників, гайдів, чеклистів тощо, відповідно тексту звернення,є продажем товарів. Можливість завантаження таких товарів є аналогією до вручення споживачу фізичного примірнику, а надання споживачу, як способу оплати, реквізитів ЕПЗ продавця в платіжному сервісі LiqPayпередбачає застосування РРО/програмного РРО у встановлених законодавством випадках.

Отже, при оплаті покупцем замовлення шляхом перерахуванняПідприємцю оплатиза товар за реквізитами картки, не залежно від способу здійснення операції, така операція буде вважатися розрахунковою у розумінні Закону № 265, та призведе до обов’язку застосування РРО/програмного РРО та створення відповідного розрахункового документау випадку перевищення Підприємцем протягом календарного року граничного обсягу доходу, визначеного Кодексом.

Враховуючи викладене, при продажу товарів, послугв мережі Інтернет та оплаті їх покупцями через картковийплатіжний сервіс LiqPay Підприємець після перевищення в календарному році обсягу доходу 220 розмірів мінімальної заробітної плати,встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, має застосовувати РРО/програмний РРО та забезпечувати отримання покупцем фіскального касового чеку.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.