X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.11.2021 р. № 4276/ІПК/99-00-04-01-03-06

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо сплати земельного податку (далі – Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі − Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що має на праві приватної власності нерухоме майно (квартири та технічні приміщення) у житлових будинках (далі – Будинки), розташованих на двох земельних ділянках щодо яких розроблено технічну документацію з землеустрою та виконано роботи з присвоєння кадастрових номерів (далі – Ділянки). Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у м. Києві відомості про Ділянки у Державному земельному кадастрі відсутні.

Товариство, посилаючись на норми чинного законодавства та на постанову Верховного Суду від 27.04.2021 у справі № 922/2378/20, запитує про наявність у нього обов’язку із справляння Податку за Ділянки.

Кодексом визначено, що обов’язок із декларування плати за землю виникає у власників земельних ділянок та/або землекористувачів з дати виникнення права власності або права користування земельними ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).

Разом з цим, оскільки Товариство володіє нежилими приміщеннями у Будинках, то право на земельні ділянки під такими Будинками з прибудинковою територією відповідно до положень ст. 382 Цивільного кодексу України виникають у всіх співвласників (власників житлових та нежитлових приміщень у Будинках) з моменту державної реєстрації таких прав на земельні ділянки під такими Будинками з прибудинковою територією у Державному земельному кадастрі у порядку, визначеному законом.

У разі уповноваження співвласниками своїм рішенням особу (наприклад, підприємство, установу і організацію, які здійснюють управління Будинками, або об’єднання співвласників Будинків) здійснити державну реєстрацію прав на земельні ділянки під Будинками з урахуванням прибудинкової території, з моменту реєстрації відповідного права на земельні ділянки платником плати за землю буде така особа.

При цьому, співвласники Будинків, у тому числі Товариство, свої зобов’язання в частині дотримання принципу платного використання землі можуть реалізовувати в межах Цивільного кодексу України через особу, якій будуть делеговані повноваження щодо здійснення державної реєстрації прав на земельні ділянки та у якої з моменту здійснення державної реєстрації прав на земельні ділянки виникатимуть податкові зобов’язання з плати за землю.

Питання взаємовідносин між співвласниками Будинків щодо компенсації уповноваженій особі плати за землю регулюються у межах Земельного і Цивільного кодексів України.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).