X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.11.2021 р. № 4313/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення                                        Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і в межах компетенції повідомляє наступне.

Товариство запитує:

  1. Чи потрібно для вирощування та реалізації  (продажу) тютюну дозвільні документи? Якщо так – які саме? Який перелік документів потрібно для отримання?
  2. Чи буде являтися вирощений та реалізований тютюн підакцизним товаром?
  3. Які дії (роботи) в розумінні чинного законодавства України вважаються переробкою тютюну, після виконання яких тютюн буде підакцизним товаром?
  4. Які особливості ведення податкового обліку господарських операцій, що пов’язані з вирощуванням та реалізацією (продажем) тютюну?
  5. Який порядок становлення підприємства як тютюново-ферментаційного заводу? Які документи потрібно подати? Чи потрібно отримувати ліцензії?

 

Щодо зазначених питань 1-4.

До підакцизних товарів (продукції) належать товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку (пп. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно з п. 215.1 ст. 215 Кодексу до підакцизних товарів належать, зокрема тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.

Відповідно до п.п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу  встановлено ставки акцизного податку на товар, який класифікується згідно  коду  УКТ ЗЕД 2401 та відповідає опису товару «Тютюнова сировина; тютюнові відходи».

Відповідно до ст. 17 Підрозілу 5 Розділу ХХ Перехідних положень Кодексу тимчасово, з 01.01.2021 по 31.12.2021 встановлено ставки акцизного податку, зокрема на тютюнову сировину, тютюнові відходи код УКТ ЗЕД 2401  -                  1367,71 грн за 1 кг (нетто).

Продукція, що класифікується згідно коду УКТ ЗЕД 2401 10 95 00 відповідно до Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності затверджених наказом Державної митної служби від 14.07.2020  № 256 (далі – Пояснення № 256) відповідає опису «Тютюнова сировина; тютюнові відходи; тютюн з невідділеною середньою жилкою, інші» відноситься до товарної позиції 2401  та відповідно до               п.п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу є підакцизною продукцією  та оподатковується за ставкою акцизного податку 1367,71 гривень за 1 кг (нетто).

Згідно з Поясненнями № 256 до товарної позиції згідно кодів УКТ ЗЕД 2401 опис товару «Тютюнова сировина, тютюнові відходи»  включається – тютюнова сировина у вигляді цілих рослин чи листів у природньому стані або у вигляді сушених ферментованих листів, цілих чи з відділеною середньою жилкою, обрізаних чи необрізаних, роздавлених чи розрубаних (включаючи шматочки визначеної форми, але не  тютюн, готовий для куріння). До цієї товарної позиції включаються  також тютюнові листи, купажовані, з відділеною середньою жилкою і зволожені (соусовані) рідиною відповідного складу переважно для того, щоб перешкоджати пліснявінню і висиханню, а також для збереження аромату.

Додатково повідомляємо, що відповідно до Пояснень № 256 товар згідно коду УКТ ЗЕД 2401 20 відповідає опису «Тютюн з частково або повністю відділеною середньою жилкою» відноситься до товарної позиції 2401  та відповідно до п.п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу є підакцизною продукцією  та оподатковується за ставкою акцизного податку 1367,71 гривень за 1 кг (нетто).

Згідно із ст. 4 Наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457 «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010» виробництво – це економічна діяльність, результатом якої є продукція. Це поняття використовують для позначення всіх видів економічної діяльності. Готова продукція – це продукція, процес перероблення якої завершено.  

Відповідно до п.п. 14.1.28 1 п. 14.1 ст.14 Кодексу виробництво підакцизних товарів (продукції) - технологічний процес, в тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема алкогольними напоями, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом, серед іншого алкогольних напоїв на території України визначає Закон України від 19 грудня 1995 року  № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481).

Статтею 1 Закону № 481 визначено, що тютюнові вироби — це сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.

Також статтею 1 Закону № 481 визначено, що сировиною є предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці.

Ліцензія на виробництво тютюнових виробів видаються лише суб’єктам господарювання, які мають повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробів, включаючи виготовлення тютюнової суміші, сигаретні цехи (ст. 3 Закону № 481), після проведення атестації та є чинним протягом терміну дії ліцензії (ст. 8 Закону № 481).

Імпорт тютюнової сировини може здійснюватися лише суб’єктами господарювання, які мають ліцензію на право виробництва тютюнових виробів, та тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію (передачу) ферментованої тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або на експорт (частина друга статті 15 Закону № 481).

Суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності регулює Закон України            від 02.03.2015 № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі – Закон № 222).

Вирощування тютюну та його подальший продаж не входять до переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, визначених ст. 7 Закону № 222, та не регулюються нормами Закону № 481.

При цьому слід звернути увагу, що відповідно до ст. 17 Закону № 481 за порушення норм Закону № 481 щодо виробництва і торгівлі тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Додатково повідомляємо, що у разі реалізації тютюнової сировини суб'єктам господарювання, які не є виробниками тютюнових виробів та/або тютюново-ферментаційними заводами, із суб'єктів, що здійснили таку реалізацію, справляється штраф у розмірі 200 відсотків вартості реалізованої тютюнової сировини. Реалізована таким чином сировина підлягає конфіскації та знищенню (п. 221.5 ст. 221 Кодексу).

Згідно з п. 213.1 ст. 213 Кодексу об’єктом оподаткування, зокрема є реалізація вироблених в Україні підакцизних товарів, реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу.

Водночас згідно з  п. 213.3 ст. 213 Кодексу звільняються від оподаткування, зокрема:

реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції) та бензолу (за кодом 2902 20 00 00 згідно з УКТ ЗЕД) (п.п. 213.3.5 п. 213.3 ст. 213 Кодексу);

ввезення на митну територію України неферментованої (непереробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію ферментованої (переробленої) тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або її експорт;

 реалізація тютюнової сировини тютюново-ферментаційним заводам особами, які виробляють тютюнову сировину на митній території України;

реалізація ферментованої (переробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами виробникам тютюнових виробів (п.п. 213.3.13           п. 213. 3 ст. 213 Кодексу).

Враховуючи викладене, операції із тютюновою сировиною, які здійснюються Товариством під час післяврожайної обробки тютюну, його ферментації та видалення центральної жилки тютюнового листа, під час яких отримується інша підакцизна тютюнова сировина, є такими, що звільняються від оподаткування акцизним податком (п.п. 213.3.5 п. 213.3 ст. 213 Кодексу). У разі подальшої реалізації (продажу) переробленої тютюнової сировини на внутрішньому ринку підприємствам, які здійснюють виробництво тютюнових виробів із використанням такої сировини, такі операції звільняються від оподаткування акцизним податком.

Крім того, звільняються від оподаткування операції із ввезення на митну територію України неферментованої (непереробленої) тютюнової сировини тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію ферментованої (переробленої) тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або її експорт,  реалізація тютюнової сировини тютюново-ферментаційним заводам особами, які виробляють тютюнову сировину на митній території України.

Відповідно до п.п. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платниками акцизного податку є особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини.

Слід зауважити, що відповідно до п.п. 212.3.2 п. 212.3 ст. 212 Кодексу суб’єкт господарювання підлягає обов’язковій реєстрації як платник акцизного податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб — підприємців не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому розпочато господарську діяльність.

Відповідно до п. 223.2 ст. 223 Кодексу платники податку, визначені             п.  212.1 ст. 212  Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у                       п.п.  215.3.4, 215.3.5, 215.3.5 1, 215.3.5 2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 п.  215.3 ст. 215 Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому ст.  46  Кодексу.

Таким чином, якщо суб’єкт господарювання здійснює діяльність з виробництва підакцизних товарів (продукції), в даному випадку вирощування тютюну,  він повинен зареєструватися платником акцизного податку відповідно до п. 212.3 ст. 212 Кодексу.

 

Щодо питання 5.

Відповідно до п. 52.1 ст. 52 ДПС надає індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС, питання щодо порядку становлення підприємства як тютюново-ферментаційного заводу не відноситься до компетенції ДПС.

Відповідно до частини першої статті 19 Господарського кодексу України (далі – ГКУ), суб'єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству.

Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 49 ГКУ).

Враховуючи викладене, суб’єкти господарювання проводячи свою господарську діяльність повинні  дотримуватись вимог чинного законодавства.

Діяльність з вирощування тютюну, його переробки в тютюнову сировину та її реалізація не підлягає ліцензуванню згідно з Законом № 481.

При цьому, імпорт тютюнової сировини може здійснюватися лише: суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які мають ліцензію на право виробництва тютюнових виробів;  тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію (передачу) ферментованої тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або на експорт (частини другої статті 15 Закону № 481).

За порушення вимог щодо реалізації (передачі) ферментованої тютюнової сировини лише на експорт або виробникам тютюнових виробів передбачено застосування фінансової санкції у вигляді штрафу у розмірі 50 відсотків вартості партії відвантаженого товару (частина друга статті 17 Закону №481).

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.