X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.11.2021 р. № 4343/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку звільнення від оподаткування ПДВоперацій, визначених підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі - Кодекс), та керуючись статтею 52 розділу ІІ Кодексу, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є закладом охорони здоров‘я та здійснює операції з постачання послуг по наданню стаціонарної допомоги в медичному центрі. В стаціонарному відділені медичного центру крім медичного та необхідного побутового обладнання палати для перебування хворих оснащені додатково телевізорами, кондиціонерами, холодильниками, інтернетзв’язком та розподіляються на загальні, двомісні, одномісні. Одномісні палати оснащені великим двоспальним ліжком з ортопедичним матрацом, індивідуальним комплектом постільної білизни та рушників, шафою, телевізором, окремою ванною кімнатою. В палаті є безкоштовний Wi-Fi.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу IКодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу визначено, що об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).

Щодо питання 1

Підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу визначено, що операції з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ, крім послуг перерахованих у підпунктах «а» –«о» цього пункту.

Перелік платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти».

Таким чином, послуги з охорони здоров'я, які надаються закладами охорони здоров'я та реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю за наявності спеціального дозволу (ліцензії) на проведення відповідних видів послуг з охорони здоров'я, звільняються від оподаткування ПДВ за умови, що такі операції не перелічені в абзацах «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V Кодексу.

Щодо питань 2 та 3

Згідно з підпунктом «і» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197
розділу
V Кодексу до послуг, операції з надання яких не звільняються від оподаткування ПДВ, належать послуги з медичного обслуговування громадян за їх бажанням у медичних закладах із поліпшеним сервісним обслуговуванням.

Саме поняття «поліпшене сервісне обслуговування» законодавчо не визначено.

Відповідно до висновку Міністерства охорони здоров’я України від 07.05.2019 № 19/629-19/11819 термін «поліпшене сервісне обслуговування» має застосовуватись лише для закладів охорони здоров‘я та відділень закладів охорони здоров‘я, які надають медичні послуги в стаціонарних умовах, в яких, крім медичного та необхідного побутового обладнання, палати для перебуванняпацієнтів оснащені додатковими побутовими приладами для підвищення комфортності перебування та пацієнтам надаються додаткові немедичні послуги, оплата яких у частині визначення вартості таких послуг здійснюється за рахунок пацієнтів. При цьому медичне обслуговування в таких закладах та відділеннях має здійснюватися за бажанням пацієнта, а не за відповідним направленням лікаря.

Тобто, не може вважатися поліпшеним сервісним обслуговуванням застосування будь-якого медичного обладнання або методів надання медичної допомоги.

Водночас до поліпшеного сервісного обслуговування також не може відноситись обладнання холів та інших загальних приміщень холодильниками, телевізорами, м‘якими меблями, ковдрами тощо як в амбулаторіях, так і в стаціонарних закладах та відділеннях закладів охорони здоров‘я.

Таким чином, операції з постачання послуг з обслуговування громадян за їх бажанням у медичних закладах з поліпшеним сервісним обслуговуванням не звільняються від оподаткування ПДВ.

Пунктом 44.1 статті 44 розділу II Кодексу встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.