X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.10.2021 р. № 4077/ІПК/99-00-04-01-03-06

Державна податкова служба України на звернення Підприємства щодо сплати земельного податку (далі – Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі − Кодекс), повідомляє.

Підприємство поінформувало, що 16.09.2021 придбало у Товариства нежитловий будинок (далі – Обєкт), розташований на земельній ділянці (кадастровий номер 0000000000:00:000:0000), правовстановлюючі документи на яку Товариством, а також й Підприємством не оформлено (далі – Ділянка). Строк дії попереднього договору оренди Ділянки, укладеного Товариством з органом місцевого самоврядування, закінчився.

Підприємство без надання інформації щодо вжитих ним заходів стосовно оформлення землевпорядної документації на Ділянку, посилаючись на норми чинного законодавства, просить підтвердити відсутність у нього обов’язку із справляння Податку за таку Ділянку.

Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з плати за землю після належного оформлення прав власності або користування земельною ділянкою, викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602.

Кодекс визначає, що плата за землю справляється у двох формах: Податок із власників та постійних користувачів земельних ділянок (п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу), а також орендної плати за надання у строкове користування земельної ділянки державної або комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З огляду на викладене, у разі оформлення Підприємством відповідного права на Ділянку під Обєктом, у нього виникне обов’язок із справляння плати за землю.

Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.

Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Поряд з цим повідомляємо, що здійснення контролю за дотриманням земельного законодавства та справляння плати за землю належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), тому пропонуємо звернутися до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням Ділянки щодо забезпечення оформлення документів із землеустрою та набуття Підприємствм відповідного права на Ділянку.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).