Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення бази оподаткування податком на додану вартість імпортованого товару та формування первісної вартості товару, надіслане до ДПС листом ГУ ДПС у області, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, підприємство здійснює операції з продажу вживаних автомобілів, які попередньо ввозяться на митну територію України. При ввезенні автомобіля в режимі імпорту сплачуються податки: акцизний податок, мито, податок на додану вартість (далі – ПДВ). Мито та ПДВ сплачуються виходячи з митної вартості автомобіля, яка є вищою, ніж їх договірна вартість. В подальшому підприємство планує здійснювати реалізацію таких автомобілів на митній території України за ціною, нижчою ніж митна вартість, але вищою ніж ціна їх придбання у постачальника.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «в» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ, а також операції з ввезення товарів на митну територію України.
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Під ввезенням товарів на митну територію України розуміється сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до Митного кодексу України (далі - МКУ) (підпункт 14.1.21 1 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Отже, ПКУ розглядає операції з постачання на митній території України та операції із ввезення товарів на митну територію України як два окремих об'єкти оподаткування ПДВ. При цьому особливості визначення бази оподаткування ПДВ для кожного з таких об'єктів оподаткування встановлюються окремими нормами ПКУ.
Так, порядок визначення бази оподаткування ПДВ для товарів, які ввозяться на митну територію України, визначено статтею 190 розділу V ПКУ.
Відповідно до пункту 190.1 статті 190 розділу V ПКУ базою оподаткування ПДВ для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III МКУ, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.
В той же час особливості визначення бази оподаткування ПДВ у разі постачання товарів/послуг на митній території України визначено статтею 188 розділу V ПКУ.
Згідно з пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання, зокрема, товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку визначені Законом України від 16 липня 1999 року № 996-XIV ,,Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (далі - Закон № 996).
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (пункт 2 статті 6 Закону № 996).
Щодо питання 1
З метою нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з постачання на митній території України товарів (вживаних автомобілів), попередньо ввезених на митну територію України, враховується виключно договірна вартість таких товарів.
З питання формування первісної вартості в бухгалтерському обліку платнику податку доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.
Щодо питання 2
За операціями платника податку з постачання на митній території України товарів, попередньо ввезених таким платником податку на митну територію України, база оподаткування визначається за загальним правилом – виходячи з їх договірної вартості, але не нижче ціни придбання таких товарів у нерезидента. При визначенні бази оподаткування за операціями з постачання на митній території України імпортованих товарів митна вартість таких товарів не враховується.
Отже, у разі, якщо договірна вартість товарів, які постачаються на митній території України, є вищою, ніж ціна придбання таких товарів у нерезидента, але нижчою їх митної вартості, задекларованої при ввезенні таких товарів на митну територію України, то додаткове нарахування податкових зобов’язань виходячи з митної вартості таких товарів не здійснюється.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |