Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей складання розрахунку коригування до податкової накладної, яка була складена з помилками, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариство є платником єдиного податку 3-ої групи та платником ПДВ. Після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної за операцією з постачання товару було виявлено, що в одному з рядків у графах 7, 10 та 11 табличної частини податкової накладної зазначено невірні дані, а саме нулі.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Пунктом 192.1 статті 192 ПКУ передбачено можливість складання розрахунку коригування до податкової накладної, зокрема, у разі допущення платником податку помилок при її складанні, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).
Таким чином, в описаній у зверненні ситуації, податкова накладна, в якій у графах 7, 10 та 11 зазначено невірні дані в окремому рядку, а саме нулі, не відповідає суті фактично здійсненої операції з постачання товарів/послуг.
З метою виведення в нуль показників окремих рядків такої податкової накладної платник податку відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ може скласти розрахунок коригування до неї. Якщо податкова накладна була складена на неплатника ПДВ, то такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН платником податку, яким було складено таку податкову накладну. Одночасно платник податку зобов’язаний на дату виникнення податкових зобов’язань скласти податкову накладу із зазначенням вірних ціни та обсягів постачання товарів/послуг за фактично здійсненою операцією.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі –
Порядок № 1307).
Згідно з пунктом 21 Порядку № 1307 порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307.
Підпунктом 2 пункту 16 Порядку № 1307 передбачено, що ДПС визначає умовні коди товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД, та забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі для використання платниками податку при складанні податкових накладних відповідно до статті 201 розділу V Кодексу. Довідник умовних кодів товарів, які відсутні в УКТ ЗЕД, розміщено на офіційному веб-порталі ДПС.
На даний час ДПС забезпечена можливість виправлення помилок (застосування невірних даних у графах 7, 10 та 11), допущених платником при складанні податкової накладної.
У такому розрахунку коригування:
у полі «дата складання» зазначається дата, на яку було виявлено помилку;
у заголовній частині розрахунку коригування – дані із заголовної частини податкової накладної;
у розділі Б зі знаком «–» зазначаються (виводяться в нуль) показники відповідного рядка податкової накладної, що коригується; при цьому якщо у відповідному рядку податкової накладної у графах 7, 10 та 11 було зазначено «0», то у розрахунку коригування у графах 9, 13 та 14 також
зазначається «0».
у графі 2.1 «код причини» розрахунку коригування зазначається код 204 («Коригування податкової накладної, складеної при здійсненні операції з безоплатного постачання товарів/послуг»).
Звертаємо увагу, що для забезпечення правильності ведення податкового обліку та уникнення непорозумінь в частині реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування платникам податків при складанні та реєстрації в ЄРПН податкових накладних необхідно чітко дотримуватись норм чинного законодавства з питань оподаткування, зокрема, пункту 201.10 статті 201 ПКУ, згідно з яким податкова накладна має складатися виключно за фактично здійснюваною операцією з постачання товарів/послуг.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |