X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.11.2021 р. № 4385/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула Ваше звернення
від 16.09.2021 б/н (вх. ДПС № 4465/ІПК/6 від 16.09.2021) про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), і в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Згідно зі зверненням фізична особа – підприємець платник єдиного податку другої групи (далі – підприємець) надає в мережі Інтернет рекламні послуги оплату за якіотримує на свій рахунок за допомогою, у тому числіWayForPay.

Чи можливо підприємцю за наведених умов відповідно до п. 14 ст. 9 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265)не використовувати РРО при наданніпослуг?

Правові засади застосування РРО та/або програмних РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом № 265, дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Відповідно до ст. 2 Закону № 265 розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Згідно з п. 14 ст. 9 Закону № 265 РРО та/або програмні РРО та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківськихсистем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем встановлює Закон України
від 03 вересня 2015 № 675-VIII «Про електронну комерцію» (далі –
Закон № 675).

Відповідно до ст. 3 Закону № 675 електронний правочин – дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків, здійснена з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем.

Згідно зі статтею 8 Закону № 675 покупець (замовник, споживач) товарів, робіт, послуг у сфері електронної комерції за обсягом своїх прав та обов’язків прирівнюється до споживача у разі укладення договору поза торговельними або офісними приміщеннями та у разі укладення договору на відстані відповідно до Закону України від 12 травня 1991 року № 1023-XII «Про захист прав споживачів» (далі – Закон № 1023). У разі оплати вартості товару, роботи, послуги із застосуванням платіжних інструментів така особа має право повідомити відомості, що дають змогу забезпечити проведення оплати відповідним оператором платіжних систем, який несе відповідальність за їх збереження та використання в порядку, передбаченому законодавством. У випадках, передбачених договором, покупець (замовник, споживач) повинен повідомити адресу доставки товару, виконання роботи чи надання послуги.

Обов’язок надати розрахунковий документ Законом № 1023 обумовлений можливістю реалізувати споживачем права, надані йому цим Законом, у разі придбання ним товару чи/або непрофесійної послуги.

Згідно з частиною сьомою ст. 11 Закону № 675електронний договір укладається і виконується в порядку, передбаченому Цивільним та Господарським кодексами України, а також іншими актами законодавства.

Розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися з використанням платіжних інструментів, електронних грошей, шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.

Способи, строки та порядок розрахунків у сфері електронної комерції визначаються в електронному договорі з урахуванням вимог законодавства України.

Продавець (виконавець, постачальник), оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку, відповідно до вимог чинного законодавства.

СистемаWayForPay є картковим платіжним сервісом ТОВ ФК «ВЕЙ ФОР ПЕЙ», призначеним для спрощення проведення розрахунків між фізичними особами, юридичними особами та/або фізичними особами-підприємцями в мережі Інтернет, за допомогою персональних комп’ютерів та/або інших мобільних пристроїв, та з використанням банківських платіжних карток. За своїм змістом вона є системою для надання послуг з еквайрингу у дистанційному режимі.

При цьому, факт виконання договору купівлі-продажу товару (послуги) обумовлений саме отриманням послуги покупцем, а тому, продавець зобов`язаний забезпечити отримання покупцем розрахункового документа, який підтверджує факт оплати покупцем послуги. Відповідно, така операція має ознаки розрахункової в розумінні Закону № 265.

На правильність цього висновку вказує і юридична модель здійснення платежу за електронним договором з оплатою через використання електронногоплатіжного сервісуWayForPay, яка передбачає використання для розрахунку саме банківської платіжної картки продавця послуг в дистанційному режимі. Положення Закону № 265 прямо визначають необхідність оформлення відповідного розрахункового документа, у разі застосування банківської платіжної картки, при здійсненні такої розрахункової операції, хоча її характер і є безготівковим.

Водночас, при здійсненні розрахункових операцій за послуги, у разі їх проведення виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів,застосування РРО/програмного РРО є необов’язковим.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.