X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.11.2021 р. № 4424/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо орендної плати за земельну ділянку і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що орендує земельну ділянку для комерційного використання. Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання правильності нарахування орендної плати.

 Відповідно до п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПКУ орендна плата – це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності справляється відповідно до вимог ст. 288 ПКУ.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір такої земельної ділянки, а платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.1, п. 288.2 ст. 288 ПКУ).

 Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 ПКУ).

При цьому розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 284 ПКУ).

Згідно з п. 288.5 ст. 288 ПКУ розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

 не може бути меншою за розмір земельного податку:

 не може перевищувати 12 відс. нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 ПКУ).

Тобто норми п. 288.5 ст. 288 ПКУ встановлюють мінімальні та максимальні межі розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у відсотках до нормативної грошової оцінки.

Згідно з п. 286.2 ст. 286 ПКУ під час подання першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом із нею подають довідку (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки (далі – НГО) земельної ділянки, а надалі таку довідку подать у разі затвердження нової НГО.

Підставою для нарахування земельного податку є дані Державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 ПКУ).

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПКУ Держгеокадастр щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подає інформацію, необхідну для обчислення та справляння плати за землю, у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно вимог п. 271.1 ст. 271ПКУ базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом та площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (далі – Кф), є одним із показників, що бере участь у розрахунку НГО квадратного метра земельної ділянки (п. 3 розділуII Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Мінагрополітики від 25.11.2016 № 489).

Таким чином, зміна Кф безпосередньо впливає на розмір НГО земельної ділянки.

Відповідно до п. 4.5 розділу 4 копії Договору оренди земельної ділянки, доданого Вами до звернення, розмір оренди переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, зміни НГО, зміни коефіцієнтів індексації.

Таким чином, з метою правильного нарахування та сплати річної суми орендної плати за землю, платник податків має право щорокуотримуватидовідку про розмір НГО.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.