X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.08.2021 р. № 2998/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ ПКУ) розглянула Ваше звернення,  щодо відображення отриманої допомоги по тимчасовій непрацездатності від Фонду соціального страхування в податковій звітності, з урахуванням фактичних обставин, повідомляє.

Фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої групи у зверненні просить  надати індивідуальну консультацію з питань:

  1. щодо періоду оподаткування допомоги по тимчасовій непрацездатності отриманої від Фонду соціально страхування;
  2. щодо податкових зобов'язань які виникають при отриманні допомоги по тимчасовій непрацездатності;
  3. щодо необхідності подачі декларації про майновий стан і доходи фізичної особи з відображенням суми отриманої допомоги від Фонду соціального страхування;
  4. щодо відображення суми отриманою допомоги від Фонду соціального страхування в декларації платника єдиного податку - фізичної особи підприємця;
  5. щодо порушень умов перебування на спрощеній системі оподаткування у разі отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності;
  6. щодо відображення отриманої допомоги від Фонду соціального страхування в звітності 1-ДФ.

Щодо питання 1, 4.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються главою 1 розділу XIV ПКУ.

Спрощена система оподаткування є особливим механізмом справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, визначених п. 297.1 ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, встановлених главою 1 розділу XIV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 ПКУ).

Підпунктом 4 п. 292.11 ст. 292 ПКУ передбачено, що до складу доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, дохід у вигляді матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності), який виплачується Фондом соціального страхування України (далі – Фонд) не включається до доходу фізичної особи – підприємця та не відображається в податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, проте оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків – фізичних осіб. 

Щодо питання 2, 3.

Згідно з ст. 18 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці») (далі – Закон № 1105) із змінами та доповненнями (далі – Закон № 1105) страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають, зокрема, фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

Статтею 20 Закону № 1105 встановленовидиматеріальногозабезпечення та соціальнихпослуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовоювтратоюпрацездатності.

Зокрема за страхуванням у зв’язку з тимчасовоювтратоюпрацездатностінадаєтьсятакий вид матеріальногозабезпечення як допомога по тимчасовійнепрацездатності (включаючи догляд за хвороюдитиною).

Умовинаданнядопомоги по тимчасовійнепрацездатності та тривалістьїївиплативизначені ст. 22 Закону № 1105.

Підпунктом 4 п. 292.11 ст. 292 ПКУ передбачено, що до складу доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються, зокрема суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, дохід у виглядіматеріальногозабезпечення (допомоги по тимчасовійнепрацездатності), якийвиплачується Фондом не включається до доходу фізичної особи – підприємцяпротеоподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платниківподатків – фізичнихосіб. Податкову декларацію про майновий стан і доходи фізичної особи подавати не потрібно.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб податком на доходи фізичних осіб регламентується розд. IV ПКУ, відповідно до п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 якого передбачено винятки, за якими отримані доходи платника податку не включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Однак слід зауважити, що винятки, передбачені п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, не поширюються на виплату заробітної плати, грошової (вихідної) допомоги при виході на пенсію (у відставку) та виплату, пов’язану з тимчасовою втратою працездатності.

Податковий агент, який нарахує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену ст. 167 ПКУ (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).

Разом з тим, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

Підпунктом 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеногоп.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ (п.п. 1.4 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) нарахована (виплачена) фізичній особі – підприємцю Фондом є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором, а Фонд є податковим агентом щодо такого доходу.

Щодо питання 5.

Перелік тих, хто не може бути платником єдиного податку першої – третьої груп визначено п. 291.5 ст. 291 ПКУ.

Отже, отриманий дохід у вигляді матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності), виплачений Фондом не є порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування.

Щодо питання 6.

Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773).

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб сума допомоги по тимчасовій непрацездатності відображається податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «127».

Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована (виплачена) фізичній особі – підприємцю Фондом відображається в податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску .

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.