X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.08.2021 р. № 3147/ІПК/99-00-04-03-03-06

 Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу) розглянула звернення …щодопрактичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.

… має намір здійснити матеріальну допомогу співробітнику підприємства на проведення операції та реабілітацію малолітньої дитини. Клінічний діагноз дитини потребує негайного хірургічного втручання по трансплантації печінки. Матеріальна допомога цільового характеру буде здійснена згідно договору, шляхом перерахування грошових коштів на рахунок клініки, де буде проводитись операція та реабілітація дитини.

У зв’язку з цим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

  1. Чи підлягає оподаткуванню податок з доходів фізичних осіб сума коштів, що була перерахована на рахунок клініки, як допомога на проведення операції та реабілітації дитини співробітника ?
  2. Якими документами необхідно підтвердити цільовий характер наданої матеріальної допомоги на оплату операції та реабілітації дитини ?
  3. Під якою ознакою доходу у податковому розрахунку 1-ДФ відображається така матеріальна допомога ?

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, ст. 165 якого визначено перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Так, п.п. 165.1.19 п. 165.1 ст. 165 Кодексу передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), у тому числі, але не виключно, для придбання ліків та виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю, за рахунок коштів роботодавця за наявності відповідних підтвердних документів, крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування.

Особливості оподаткування благодійної допомоги передбачено п. 170.7 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. 170.7.1 якого не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку благодійна, у тому числі гуманітарна допомога (далі - благодійна допомога), яка надходить на його користь у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги) та відповідає вимогам, визначеним цим пунктом.

Для цілей оподаткування благодійна допомога поділяється на цільову та нецільову.

Цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.

При цьому, до цільової благодійної допомоги відноситься допомога, порядок надання якої регламентується п.п.170.7.4 п.170.4 ст. 170 Кодексу, відповідно до п.п. «а» якого не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається, зокрема, резидентами – юридичними особами у будь – які сумі (вартості) закладу охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю або дитини, в якої хоча б один із батьків є особою з інвалідністю; дитини-сироти, напівсироти; дитини з багатодітної чи малозабезпеченої родини; дитини, батьки якої позбавлені батьківських прав, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю) у розмірах, що не перекриваються виплатами з фонду загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування, у разі дотримання  визначених вищезазначеним підпунктом умов.

Правові, організаційні, економічні та соціальні засади охорони здоров’я в Україні визначають Основи законодавства України про охорону здоров’явід 19 листопада 1992 року № 2801-XII (далі – Основи), ст. 3 яких передбачено, що заклад охорони здоров’я - це юридична особа будь – якої форми власності та організаційно – правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.

Отже, сума цільової благодійної допомоги, перерахована юридичною особою (роботодавцем)  на користь закладу охорони здоров’я на лікування дитини працівника, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (зокрема, але не виключно: наявність та характеристики хвороби, патологічного стану платника податку, документи про надання послуг, що ідентифікують постачальника послуг та платника податку, якому надаються такі послуги, обсяги та вартість таких послуг: договори, платіжні та розрахункові документи, акти надання послуг, інші відповідні документи в залежності від необхідного лікування, хвороби та її стану).

Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – розрахунок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773) (далі – Порядок).

Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку 2 до Порядкусума цільової благодійної допомоги, яка надається відповідно до вимог п.п 170.7.4 п. 170.7 ст. 170 Кодексу  відображається податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «169».

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.