X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.11.2021 р. № 4455/ІПК/99-00-07-05-01-06

Державна податкова служба України розглянула запит фізичної особи – підприємця про надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), і в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Згідно зі зверненням фізична особа – підприємецьє платником єдиного податку другої групи (далі – Підприємець), що здійснює торгівлю, у тому числі, технічноскладними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, та уклав договір з небанківською фінансовою установою ТОВ «НоваПей» про приймання від населення платежів за товари та переказ на користь Підприємця,у зв’язку з чим виникли наступні питання:

1. Чи поширюються норми ст. 3 Закону України від 07 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265)на зазначені операції?

2.Чи вважається операція з переказу коштів, прийнятих від населення, у тому числі за технічно-складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, безготівковою відповідно до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22 (далі – Інструкція № 22)?

Звертаємо Вашу увагу, що інформації (фактичних обставин) наведеної у запиті недостатньо для надання однозначної відповіді щодо порушених питань, а тому відповідь надається з урахуванням загальних норм законодавства.

Щодо питання 1

Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом № 265.

Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Відповідно до пункту 61 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу до 01 січня 2021 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами-підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень, крім тих, які здійснюють:

реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення.

З 01 січня 2021 року до 01 січня 2022 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами-підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

У разі перевищення платником єдиного податку другої – четвертої груп (фізичною особою-підприємцем) в календарному році обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, застосування РРО та/або програмного РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО та/або програмного РРО починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Відповідно до податкових декларацій платника єдиного податку,які містяться в інформаційно-телекомунікаційних системах ДПС, Вами за 2018 – 2020 звітні роки задекларовано обсяги доходу більше 1000000 грн.

Враховуючи зазначене, оскільки Підприємцем здійснюється реалізація технічно складних побутових товарівта перевищено встановлений пунктом 61 підрозділу 10 розділу ХХКодексуобсяг доходу, то при здійсненні розрахункових операцій у Підприємця виник обов’язок застосування РРО  та/або програмного РРО (з моменту будь-якої із подій, яка настала раніше) та як результат на нього поширюються вимоги статті 3 Закону № 265.

Щодо питання 2

Індивідуальна податкова консультація за своєю суттю є роз’ясненням контролюючого органу, яке надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

Відповідно до пункту 1.2 Глави 1 Інструкції № 22 визначено, що дана інструкція встановлює загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків.

Враховуючи зазначене, повідомляємо, що роз’яснення положень Інструкції № 22 не належить до компетенції Державної податкової служби України.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.