Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування доходу у вигляді пенсії, яка отримується з джерел за межами України, та в межах компетенції повідомляє.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 23 квітня 1999 року № 4-5 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 20 травня 2015 року № 10-1) затверджено про порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні (далі – Інструкція), відповідно до п. 1.6 розділу І якої пенсійне забезпечення пенсіонерів іноземних держав, які проживають в Україні, здійснюється на підставі міжнародних договорів за кошти цих держав шляхом їх переказу на поточний рахунок в іноземній валюті Фонду в уповноваженому банку.
Виплату пенсій в Україні пенсіонерам іноземних держав здійснюють головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду), через банки, в яких за згодою одержувачів відкриті поточні рахунки в гривнях, якщо інше не передбачено міжнародними договорами та законодавством про пенсійне забезпечення в Україні.
Порядок виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні визначено розділом ІІІ Інструкції, згідно з п. 3.1 якого Виплата пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні, проводиться на підставі відомостей, що надходять у порядку, передбаченому міжнародними договорами.
На підставі відомостей, зазначених у п. 3.1 розділу ІІІ Інструкції, структурний підрозділ з питань міжнародного співробітництва відкриває особові рахунки на кожного пенсіонера, зазначеного у відомостях, які реєструються в книзі-реєстрі особових рахунків (п. 3.2 розділу ІІІ Інструкції).
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Об'єктом оподаткування резидента є, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п.163.1 ст. 163 Кодексу).
Відповідно до п.п. «е» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримувана платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії не підлягають оподаткуванню чи оподатковуються в країні їх виплати.
Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору (п. 3.2 ст. 3 Кодексу).
Положення Конвенції між Україною і Португальською Республікою про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і на капітал (далі – Конвенція), ратифікованої Верховною Радою України 22.03.2001, яка є чинною в українсько-португальських податкових відносинах 11.03.2002, застосовується до «осіб, які є резидентами однієї або обох Договірних Держав» (ст. 1) і поширюються на існуючі в Договірних Державах податки, одним з яких, зокрема, в Україні є «податок на доходи фізичних осіб», в Португалії – «прибутковий податок з фізичних осіб» (п. 3 ст. 2 Конвенції). Резиденція осіб, на яких поширюються положення Конвенції, визначається положеннями ст. 4 (Резидент) Конвенції.
Для цілей Конвенції термін «особа» включає фізичну особу, компанію або будь-яке інше об’єднання осіб; термін «національна особа» означає, зокрема будь-яку фізичну особу, яка має громадянство Договірної Держави (п. 1 ст. 3 Конвенції).
Порядок оподаткування пенсій та інших подібних виплат фізичним особам, які у розумінні Конвенції є резидентами Договірних Держав, визначено ст. 18 (Пенсії) Конвенції, відповідно до якої «з урахуванням положень пункту 2 статті 19 пенсії та інші подібні винагороди, що сплачуються резиденту Договірної Держави у зв’язку з минулою роботою за наймом, підлягають оподаткуванню тільки в цій Державі».
При цьому п. 2 ст. 19 (Державна служба) Конвенції визначено:
«a) Будь-яка пенсія, яка сплачується Договірною Державою чи її політичним або адміністративним підрозділом, або місцевим органом влади, або із створених ними фондів фізичній особі за службу, здійснювану для цієї Держави або її політико-адміністративного підрозділу, або місцевого органу влади, оподатковується тільки в цій Державі.
b) Однак, така пенсія оподатковується тільки в другій Договірній Державі, якщо фізична особа є її резидентом і національною особою цієї Держави».
Таким чином, у загальному порядку, відповідно до зазначених положень Конвенції пенсія та інші подібні винагороди, що сплачуються з Португалії фізичній особі, яка є громадянином і резидентом України, за будь-яку роботу за наймом в минулому в Португалії (як за роботу в комерційному (приватному) секторі, так і за роботу, пов’язану з державною службою), підлягають оподаткуванню лише в Україні, тобто такі виплати повинні оподатковуватись за правилами, встановленими українським податковим законодавством, а саме – Кодексом.
Таким чином, у разі якщо дохід у вигляді пенсії з джерел іноземної держави згідно з міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, виплачується Вам у порядку, визначеному Інструкцією, то такий дохід не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Разом з тим, якщо виплата зазначеного доходу здійснюється Вам безпосередньо на розрахунковий рахунок, який відкритий особисто Вами, тобто без участі відповідного головного управління Пенсійного фонду України, то сума такого доходу включається до загального річного доходу як іноземний дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
При цьому оподаткування іноземного доходу здійнюється відповідно до норм п. 170.11 ст. 170 Кодексу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |