X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.10.2021 р. № 3711/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ),розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що перебував на обліку як фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність (адвокат).

У зв’язку з зупиненням права на зайняття адвокатською діяльністю з «…» знявся з обліку в контролюючих органах та подав відповідну податкову (ліквідаційну) звітність.

Після закриття права на зайняття адвокатською діяльністю і банківського рахунку платнику податків на його банківський рахунок як фізичної особи було перераховано заборгованість з оплати наданих послуг та витрат, пов’язаних з наданням правової допомоги, по угодах, які були укладені в період перебування на обліку які особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність (адвокат).

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію що оподаткування зазначеного доходу.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім визначених у ст. 165 ПКУ(п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відс. базиоподаткуваннящододоходів, нарахованих (виплачених, наданих) платникуподатків (крімвипадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 цієїстатті).

Такожвказані доходи є об’єктомоподаткуваннявійськовимзбором
(п.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX
ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичнихосіб та військовогозборудо бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Податковий агент, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ, та ставку військового збору, встановлену п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 168.1.1 п.168.1 ст. 168 ПКУ).

Крім того, платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ).

При цьому особою, яка не є податковим агентом, вважається, зокрема фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність (п.п. 168.2.2 п. 168.2 ст. 168 ПКУ).

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст. 179 ПКУ.

Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платника податку на доходи фізичних осіб – до 01 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IVПКУ (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).

Фізична особа зобов’язана самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).

Враховуючи викладене, у разі якщо після закінчення процедури припинення незалежної професійної діяльності фізичній особі погашається юридичними або фізичними особами - боржниками заборгованості за договорами з надання правової допомоги, укладеними у період перебування такої  особи на обліку як особа, що провадить незалежну професійну діяльність, то дохід у вигляді даної заборгованості оподатковується за загальними правилами, встановленими розділом IV ПКУ для платників податку - фізичних осіб. При цьому суб'єкти господарювання, які відповідно до норм ПКУ відносяться до податкових агентів, при виплаті доходів фізичній особі повинні виконані усі функції, визначені ПКУ.

Разом з тим, якщо виплата зазначеної заборгованості здійснюється фізичними особами – боржниками, то фізична особа – отримувач повинна подати декларацію про майновий стан і доходи та сплати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір на загальних підставах.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.