X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.11.2021 р. № 4472/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства щодо порядку формування податкового кредиту на підставі періодичної митної декларації та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є постачальником електричної енергії споживачу та здійснює імпорт електричної енергії до енергетичних систем України з енергетичних систем суміжних країн.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі – МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і пункт 2 статті 1 розділу І МКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відповідно до статей 258, 259, 260 та 261 МКУ під митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, розуміється митна декларація, що містить обсяг відомостей (даних), достатній для завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у заявлений митний режим. Оформлення митним органом митної декларації, заповненої у звичайному порядку, є випуском товарів у заявлений митний режим.

Розрізняють такі види митних декларацій:

митна декларація, заповнена у звичайному порядку (стаття 258 МКУ);

попередня митна декларація (стаття 259 МКУ);

тимчасова та періодичні митні декларації (стаття 260 МКУ);

додаткова декларація (стаття 261 МКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.  

Відповідно до пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення, зокрема  операцій з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Згідно з пунктом 198.2 статті 198 розділу V ПКУ для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 розділу V ПКУ.

У разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку (пункт 201.12 статті 201 розділу V ПКУ).

Пунктом 198.6 статті 198 розділу V ПКУ (в редакції, що діє з 23.05.2020) визначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.

 Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ) визначено статтею 2001 розділу V ПКУ та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі –  Порядок № 569).

Пунктом 2001.1 статті 2001 розділу V ПКУ визначено, що СЕА ПДВ забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:

суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в ЄРПН;

суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;

суми поповнення та залишку коштів на рахунках у СЕА ПДВ;

суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН;

інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX ПКУ враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ.

Відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму податку, обчислену за формулою, що визначена у вказаному пункті ПКУ.

Таким чином, складовими формули є показники, визначені у пункті 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ.

Детальний порядок обрахунку реєстраційної суми та її складових наведено у пункті 9 Порядку № 569.

Згідно з пунктом 13 Порядку № 569 ДПС автоматично обчислює реєстраційну суму.

При обрахунку реєстраційної суми враховуються дані із зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до них, митних декларацій, аркушів коригування і додаткових декларацій, а також податкової звітності з ПДВ.

Слід зазначити, що запровадження СЕА ПДВ не вплинуло на загальновстановлені принципи оподаткування ПДВ, що визначені ПКУ, зокрема на правила формування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ, у тому числі при здійсненні операцій із ввезення товарів на митну територію України.

Щодо питання 1

З огляду на норми статей 258 і 260 МКУ та пункту 198.6 статті 198 розділу V ПКУ періодична митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, є окремим видом митної декларації, інформація з якої може використовуватися у податковому обліку платником ПДВ та при здійсненні податкового контролю контролюючими органами.

Щодо питань 2 та 3

Питання щодо підтвердження сплати ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України, якщо митне оформлення здійснювалося на підставі періодичної митної декларації ДПС рекомендує звернутися до Державної митної служби України.

Якщо періодична митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, підтверджує сплату ПДВ, то така періодична митна декларація є підставою для Товариства на включення зазначених у ній сум ПДВ до складу податкового кредиту.

Щодо питання 4

Величина кожного показника формули, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ, формується автоматично та змінюється у міру надходження до СЕА ПДВ інформації, зокрема щодо митних декларацій (у тому числі періодичних) та аркушів коригування до них.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.