Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі– Кодекс) розглянула звернення……, щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи є обов’язковим/доцільним при укладанні договору оренди квартири з викупом додатково проводити оцінку ринкової вартості квартир?
2.Чи зобов’язанні працівники, якфізичні особи - покупці сплачувати податок з доходів фізичних осіб та військовим збором доходу з різниці між оціночною і залишковою вартістю цих квартир, якщо операція з нерухомим майном (квартирою) носить одноразовий характер, квартири будуть використовуватися працівниками виключно для власного проживання їх сімей не маючи на меті перепродаж цих квартир третім особам?
Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб’єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначено Законом України від 12.07.2001р. №2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі-Закон №2658).
Відповідно до ст.7 Закон №2658 проведення оцінки майна є обов’язковим у випадку оподаткування майна згідно з законом.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається дохід, як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у п.п. 165.1.53 п.165.1 ст.165 Кодексу.
Не є додатковим благом сума знижки звичайної ціни (вартості) при продажу (відчуженні) на користь платника податків житлової нерухомості, набутої у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно за договорами іпотеки, що забезпечує кредит, наданий в іноземній валюті відповідно до розділу ІV Кодексу (п.п. «е» п.п. 164.2.17 п.164.2 ст.164 Кодексу).
Крім того, доходи, визначені ст. 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відсотків, визначену в ст. 167 Кодексу та військовий збір за ставкою 1,5 відсотків, визначеною п.п. 1.3 п. 16¹ підрозділу 10 розділуXXКодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу тап.п. 1.4 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Враховуючи викладене, у разі якщо юридичною особою здійснюється продаж нерухомого майна на користь фізичної особи за ціною меншою ніж її оціночна вартість, то сума знижки включається дозагального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податків як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим зборомна загальних підставах.
При цьому юридична особа має виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом.
Водночас, слід зазначити, що відповідно до п.18.2 ст.18 Кодексу податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов’язки, встановлені Кодексом для платників податків.
Згідно зі ст. 24 Закону № 2658 органом державної влади, який здійснює державне регулювання оціночної діяльності в Україні, є Фонд державного майна України, який забезпечує широке інформування суспільства з питань оціночної діяльності, стану та особливостей ціноутворення на майно та майнові права в Україні.
Отже, питання проведення оцінки майна належить до компетенції Фонду державного майна України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |