X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.11.2021 р. № 4450/ІПК/26-15-04-03-11

Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло зверненнящодо оподаткування операцій з продажу нерезидентом корпоративних прав української юридичної особи та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755–VI (із змінами і доповненнями) (далі – Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.

Згідно інформації, наведеної в запиті, заявник, який є товариство з обмеженою відповідальністю –резидент України(далі – ТОВ),планує придбати 100% корпоративних прав в статутному капіталі української юридичної особи (далі – українська Компанія) за номінальною вартістю. Статутний капітал Компанії сформовано грошовими коштами.

Учасниками української Компанії є: юридична особа – резидент України (частка статутного капіталу 33,3%);фізична особа – резидент України (частка статутного капіталу 33,3%);юридична особа – нерезидент України (частка статутного капіталу 33,3%).

При цьому, українська Компанія, корпоративні права якої відчужуються, користується земельною ділянкою, відповідно до укладеного договору операційної оренди з міською Радою.

ТОВ зазначає, що відповідно до умов Міжнародного стандарту фінансової звітності 16 «Оренда» від 30.06.2017 орендар відображає на балансі об’єкти, орендовані на умовах операційної оренди, у вигляді «активу у формі права користування».Відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 14 «Оренда», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2000 № 181, об’єкт операційної оренди відображається орендарем на позабалансовому рахунку бухгалтерського обліку за вартістю, указаною в угоді про оренду.

ТОВ просить надати роз’яснення з наступних питань:

1. Як визначити частку вартості корпоративних прав, що належитьюридичній особі – нерезидентовів українській Компанії, яка орендує земельну ділянку на підставі укладеного договору операційної оренди, при цьому українська Компанія використовує національні положення (стандарти)бухгалтерського обліку?

2. Як визначити частку вартості корпоративних прав, що належить  юридичній особі – нерезидентові в українській Компанії, яка орендує земельну ділянку на підставі укладеного договору операційної оренди, при цьому українська Компанія використовує міжнародні стандарти фінансової звітності?

3. Чи необхідно враховувативартість земельної ділянки, що використовується українською Компанією задоговором операційної оренди, для визначення вартості частки корпоративних прав в зазначеній українській Компанії, яка належитьюридичній особі – нерезидентові?

4. Чи буде відрізнятисявартість корпоративних прав в українській Компанії, що належать юридичній особі – нерезидентові,при користуванні українською Компанією земельною ділянкою на підставі договору операційної оренди у бухгалтерському обліку при використанні національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку від вартості цих корпоративних прав у разі використання міжнародних стандартів фінансової звітності?

Щодо питань 1, 2, 4

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку, визначені Законом України від 16 липня 1999 року № 996XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі Закон № 996).

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону № 996).

Таким чином, з питаннявідображення в бухгалтерському обліку об’єкта операційної оренди орендарем згідно з вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, що є умовою для продажу або іншого відчуження інвестиційних активів (корпоративних прав) та з питання виникнення відмінностейміж вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та міжнародних стандартів фінансової звітності при відображенні в бухгалтерському обліку вказаних операцій, доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.

Щодо питання 3

Що стосується визначення вартості корпоративних прав у статутному капіталі юридичної особи – резидента України у разі їх продажу або іншого відчуженнянерезидентом – юридичною особою, слід зазначити наступне.

Корпоративні права права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Особливості оподаткування доходів нерезидентів визначено п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Відповідно до п.п. «е»п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу до доходів нерезидента з джерелом їх походження з України, які підлягають оподаткуванню згідно з цим пунктом, належить, прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження наступних інвестиційних активів:

акцій, корпоративних прав, часток в іноземних компаніях, організаціях, утворених відповідно до законодавства інших держав (іноземні юридичні особи), крім тих, що знаходяться в обігу на фондовій біржі, що входить до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п.«а»п.п. 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, що відповідають таким умовам:

а) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав іноземної юридичної особи на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок акцій, часток в українській юридичній особі, які належать зазначеній іноземній юридичній особі прямо або опосередковано, та

б) у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість акцій, часток в українській юридичній особі на 50 і більше відсотків утворюється за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій українській юридичній особі або використовується такою українською юридичною особою на підставі договору операційної або фінансової оренди (лізингу) чи аналогічного договору, і таке використання має відображатися в обліку такої юридичної особи як актив, у тому числі актив з права користування, згідно з вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

акцій, корпоративних прав у статутному капіталі юридичної особи резидента України, за умови що у будь-який час впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, вартість таких акцій, корпоративних прав на 50 і більше відсотків утворювалась за рахунок нерухомого майна, яке розташовано в Україні та належить такій юридичній особі резиденту України або використовується такою юридичною особою резидентом України на підставі договору операційної або фінансової оренди (лізінгу) чи аналогічного договору, і таке використання має відображатися в обліку такої юридичної особи як актив, у тому числі актив з права користування, згідно з вимогами національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Вартість акцій, часток, корпоративних або інших аналогічних прав (для цілей абзаців четвертого та шостого п.п. «е»п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) та нерухомого майна (для цілей абзаців п’ятого та шостого п.п. «е»п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) визначається на підставі балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку як найвища сума у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, та підлягає порівнянню з вартістю іншого майна (активів) згідно з балансовою (залишковою) вартістю за даними бухгалтерського обліку такої юридичної особи.

Таким тином, у разі якщо юридичною особою резидентом України використовується нерухоме майно на підставі договору операційноїорендиі таке використання має відображення в обліку такої юридичної особи, то при продажу або іншому відчуженню корпоративних прав, що належить нерезиденту – юридичній особі, з урахуванням абз. сьомого п.п. «е» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу,вартість таких корпоративних праввизначається на підставі балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку як найвища сума у будь-який момент часу впродовж 365 днів, що передують продажу або іншому відчуженню, та підлягає порівнянню з вартістю іншого майна (активів) згідно з балансовою (залишковою) вартістю за даними бухгалтерського обліку резидента – юридичної особи.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.