Державна податкова служба України розглянула звернення Підприємства щодо порядку заповнення таблиці 2 додатку 5 до податкової декларації з ПДВ і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємством укладено договір з постачальником на придбання сорока одиниць тролейбусів (необоротних активів). В межах такого договору Підприємством було здійснено часткову попередню оплату, на дату якої постачальником було складено податкову накладну та зареєстровано її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Також Підприємством у цьому ж звітному (податковому) періоді було отримано від постачальника чотири одиниці тролейбусів, на постачання кожної з яких постачальником було складено податкові накладні.
Такі придбані (оплачені) необоротні активи підлягають використанню в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.8 пункту 197.1 статті 197 ПКУ, у наступних звітних (податкових) періодах.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі
первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення
яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Обов’язковим реквізитом податкової накладної, зокрема, є ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні (підпункт «ж» пункту 201.1 статті 201 ПКУ).
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ).
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:
придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг (пункт 198.2 статті 198 ПКУ).
Для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкові накладні, отримані з ЄРПН.
Пунктом 198.5 статті 198 ПКУ встановлено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПКУ.
Підпунктом 197.1.8 пункту 197.1 статті 197 ПКУ встановлено, що звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).
Згідно з пунктом 9 розділу ІІІ Порядку № 21 у складі податкової декларації з ПДВ (далі – декларація) подаються передбачені Порядком № 21 додатки (у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації).
У рядках податкової звітності, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються (пункт 6 розділу ІІІ Порядку № 21).
Відповідно до підпункту 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 обсяги операцій, які звільнені від оподаткування (розділ V ПКУ, підрозділ 2 розділу XX ПКУ, міжнародні договори (угоди)), вказуються у рядку 5.1 (з рядка 5) декларації.
У разі заповнення рядка 5.1 декларації передбачено подання додатку 5 «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю».
Порядок визначення сум податку на додану вартість, не сплаченого платником податку до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, визначено розділом V1 Порядку № 21.
Відомості про суми податку на додану вартість, не сплаченого платником податку до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, розраховані у порядку, визначеному розділом V1 Порядку № 21, зазначаються у таблиці 2 додатку 5 за операціями, звільненими від оподаткування податком відповідно до коду пільги, визначеного згідно з довідником пільг (пункт 2 розділу V1 Порядку № 21).
Таблиця 2 додатку 5 заповнюється у разі здійснення у звітному (податковому) періоді операцій з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Сума податку на додану вартість, не сплачена до бюджету у зв'язку з отриманням податкової пільги, розрахована у порядку, визначеному розділом V1 Порядку № 21, зазначається у графі 4 таблиці 2 додатку 5.
У графі 5 таблиці 2 додатку 5 зазначається обсяг звільнених від оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, здійснених у поточному звітному (податковому) періоді, з урахуванням коригувань за такими операціями.
У графах 6 - 9 таблиці 2 додатку 5 відображаються обсяги операцій з придбання товарів/послуг, які придбані у поточному та попередніх звітних (податкових) періодах, які у поточному звітному (податковому) періоді використані в пільгових операціях з постачання товарів/послуг.
Щодо питання 1
Сума податку на додану вартість, не сплачена до бюджету у зв'язку з отриманням податкової пільги, розраховується за формулою, визначеною пунктом 3 розділу V1 Порядку № 21, та зазначається у графі 4 таблиці 2 додатку 5 до декларації. При цьому графа 4 таблиці 2 додатку 5 не може мати від’ємне значення (за виключенням окремих випадків коригувань (на зменшення) обсягів постачання за операціями, що звільнені від оподаткування, здійснених у звітному періоді, а також у разі подання уточнюючого додатку 5, в якому помилка виправляється методом «сторно»).
Щодо питання 2
За товарами/послугами, необоротними активами, придбаними з ПДВ для використання в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ у тому звітному періоді, у якому такі товари/послуги, необоротні активи були придбані, та відобразити такі податкові зобов’язання у податковій звітності з ПДВ за такий звітний період (рядки 4.1 (4.2, 4.3) декларації).
У таблиці 2 додатку 5 до декларації обсяги придбання таких товарів/послуг (необоротних активів) зазначаються у тому звітному періоді, в якому вони починають використовуватися у звільнених від оподаткування ПДВ операціях. Зокрема, у таблиці 2 додатку 5 до декларації за такий звітний період у графі 5 зазначаються обсяги звільнених від оподаткування ПДВ операцій, здійснених у такому звітному періоді (значення графи 5 рядка "Усього***" таблиці 2 додатку 5 переноситься до рядків 5 та 5.1 декларації). У графах 6-9 таблиці 2 додатку 5 до декларації зазначаються обсяги операцій з придбання (у поточному та у попередніх звітних (податкових) періодах) товарів/послуг (необоротних активів), які у поточному звітному періоді використані в пільгових операціях з постачання товарів/послуг.
У випадку, якщо внаслідок розрахунку суми податку на додану вартість, не сплаченої до бюджету у зв'язку з отриманням податкової пільги, здійсненого відповідно до пункту 3 розділу V1 Порядку № 21 за такий звітний період, виникає від’ємне значення такої суми, то графа 4 таблиці 2 додатку 5 за такий звітний період не заповнюється.
Пунктом 52.2 статті 52 ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |