Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку складання податкових накладних та розрахунків коригування і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством до 01.03.2021 було отримано попередню оплату за сільськогосподарську продукцію (насіння соняшника, код згідно з УКТ ЗЕД 1206 00) та складено і зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладу за ставкою ПДВ 20 відсотків (далі – ПН). Відвантаження усього обсягу продукції відбулося до 01.03.2021.
Після 01.03.2021 між Товариством (постачальником продукції) та покупцем укладено додаткову угоду про збільшення ціни поставленої продукції та складено акт про перерахунок вартості такої продукції. На дату складання акту постачальником складено розрахунок коригування до ПН із застосуванням ставки податку 20 відсотків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (пункт 187.1 статті 187 ПКУ).
Пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Обов’язковими реквізитами податкової накладної, зокрема, є кількість товару, обсяг, ціна постачання без урахування податку, а також ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні (підпункти «е-ж» пункту 201.1 статті 201 ПКУ).
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ).
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
У разі наступного за постачанням збільшення ціни поставлених товарів/послуг розрахунок коригування складається на дату доплати коштів покупцем.
Законом України від 17 грудня 2020 року № 1115-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції» внесено зміни до пункту 193.1 статті 193 ПКУ, згідно з якими, починаючи з 01 березня 2021 року, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України сільськогосподарської продукції, що класифікується, зокрема, за товарною позицією згідно з УКТ ЗЕД 1206 00, оподатковуються за ставкою ПДВ у розмірі 14 відсотків.
Перелік кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД затверджено Законом України від 04 червня 2020 року № 674-IX «Митний тариф України».
Згідно з підпунктом 3 пункту 541 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ для цілей застосування ставки податку на додану вартість з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України сільськогосподарської продукції (товарів), що класифікується за такими кодами згідно з УКТ ЗЕД: 0102, 0103, 0401 (в частині молока незбираного), 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1204 00, 1205, 1206 00, 1207, 1212 91, крім операцій з ввезення на митну територію України товарів, визначених у пункті 197.18 статті 197 ПКУ, встановленої згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції», встановити, що ставка податку, яка діяла до першого числа звітного (податкового) періоду, з якого застосовується ставка податку на додану вартість у розмірі 14 відсотків, застосовується, зокрема, у разі коригування податкових зобов'язань при зміні договірної (контрактної) вартості продукції (товарів), визначеної абзацом першим цього пункту, поставка якої відбулася до першого числа звітного (податкового) періоду, з якого застосовується ставка податку на додану вартість у розмірі 14 відсотків.
Таким чином, якщо до 01.03.2021 відбулися і попередня оплата за сільськогосподарську продукцію - насіння соняшника, код згідно з УКТ ЗЕД 1206 00, і відвантаження такої продукції, а після 01.03.2021 здійснюється перегляд ціни такої продукції у бік збільшення, то у даному випадку постачальником складається розрахунок коригування до ПН (у випадку, описаному у зверненні – складеної на дату попередньої оплати), в якому зі знаком «–» вказується рядок з податкової накладної, який коригується, та додається новий рядок, в якому кількість поставленого товару не змінюється, вказуються нова ціна товару і перерахована з урахуванням такої нової ціни вартість товару. Коригування здійснюється із застосуванням ставки податку 20 % (оскільки поставка товару відбулася до 01.03.2021, а після 01.03.2021 відбувається лише зміна ціни такого поставленого товару). Такий розрахунок коригування складається на дату доплати коштів покупцем. Друга податкова накладна у цьому випадку не складається.
Також слід зазначити, що особливості складання, починаючи з 01.03.2021, розрахунків коригування до податкових накладних, складених до 01.03.2021 за операціями з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції, операції з постачання яких починаючи з 01.03.2021 оподатковуються за ставкою ПДВ 14 відсотків, роз’яснено у листі ДПС від 22.03.2021 № 6946/7/99-00-21-03-02-07, який розміщено на офіційному веб-порталі ДПС у розділі «Законодавство > Податкове законодавство > Листи» за адресою: https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/75247.html. Зазначені роз’яснення платник податку може використовувати у своїй діяльності.
Пунктом 52.2 статті 52 ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |