Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування окремих видів доходів та повідомляє, що відповідь надається згідно з нормами, які діяли у 2002 році.
Відповідно до ст. 524 Цивільного кодексу Української PCP (далі - ЦКУ) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Згідно зі ст. 548 ЦКУ прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Спадкоємці, закликані до спадкоємства, можуть одержати в державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини свідоцтво про право на спадщину (ст. 560 ЦКУ).
Оподаткування доходів громадян у 2002 році здійснювалося відповідно до положень Декрету Кабінету Міністрів України від 20.12.1992 № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян» (далі - Декрет).
Згідно зі ст. 1 Декрету платниками прибуткового податку (суб'єктами оподаткування) в Україні є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (надалі - громадяни) як ті, що мають, так і ті, що не мають постійного місця проживання в Україні.
Відповідно до ст. 2 Декрету об'єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний оподатковуваний дохід за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), отриманий з різних джерел як на території України, так і за її межами. При визначенні сукупного оподатковуваного доходу враховуються доходи, отримані як у натуральній формі, так і в грошовій (національній або іноземній валюті).
Особливості оподаткування доходів, отриманих громадянами, викладено у відповідних розділах Декрету.
Статтею 5 Декрету та п. 5 Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 № 12, визначено перелік сум виплат та інших доходів, Що не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадян.
Підпунктом «ж» п. 1 ст. 5 Декрету встановлено, що до сукупного оподатковуваного доходу, отриманого громадянами в період, за який здійснюється оподаткування, не включаються суми, отримані внаслідок успадкування і дарування, за винятком сум авторської винагороди, одержуваних неодноразово спадкоємцями (правонаступниками) авторів творів науки, літератури і мистецтва, а також відкриттів, винаходів та промислових зразків.
Зазначені грошові суми не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадян у разі підтвердження ними успадкованої чи подарованої суми відповідними документами, у т. ч. нотаріально оформленими (свідоцтво про право на спадщину, нотаріально посвідчений договір дарування тощо).
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства в частині оподаткування доходів, отриманих фізичною особою в результаті прийняття спадщини, необхідно детально вивчити документи (матеріали), які стосуються цієї справи.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |