Державна податкова служба України розглянула звернення щодо необхідності застосування реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО), з урахуванням фактично викладених обставинта в порядку ст. 52 Податкового кодексуУкраїни (далі – Кодекс) повідомляє.
Згідно зі зверненням,Підприємецьздійснює продаж одягу через Інтернет-магазин, отримує повну оплату за товар через платіжний сервіс Portmone,і в подальшому відправляє товар покупцю через поштового оператора та просить роз’яснити питання, чи повинен він у такому випадку застосовувати РРО.
Правові засади застосування РРО/програмних РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі –
Закон № 265), дія якого поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення вимог щодо незастосування РРО та/або ПРРОу інших законах, крім Кодексу, не допускається.
Згідно із наявною у базах даних ДПС інформацією, у 2019 та 2020 звітних роках Вами перевищено граничний обсяг доходу встановлений Кодексом, для цілей застосування РРО, а тому Ви зобов’язані проводити розрахункові операції із застосуванням РРО/програмного РРО починаючи з дати такого перевищення.
Відповідно до ст. 2 Закону № 265 розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжноїкартки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем встановлено Законом України від 03 вересня 2015 № 675-VIII «Про електронну комерцію» (далі – Закон № 675).
Відповідно до ст. 3 Закону № 675 електронний правочин – дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків, здійснена з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем.
Згідно зі статтею 8 Закону № 675 покупець (замовник, споживач) товарів, робіт, послуг у сфері електронної комерції за обсягом своїх прав та обов’язків прирівнюється до споживача у разі укладення договору поза торговельними або офісними приміщеннями та у разі укладення договору на відстані відповідно до Закону України від 12 травня 1991 року № 1023-XII «Про захист прав споживачів» (далі – Закон № 1023). У разі оплати вартості товару, роботи, послуги із застосуванням платіжних інструментів така особа має право повідомити відомості, що дають змогу забезпечити проведення оплати відповідним оператором платіжних систем, який несе відповідальність за їх збереження та використання в порядку, передбаченому законодавством. У випадках, передбачених договором, покупець (замовник, споживач) повинен повідомити адресу доставки товару, виконання роботи чи надання послуги.
Обов’язок надати розрахунковий документ Законом № 1023 обумовлений можливістю реалізувати споживачем права, надані йому цим Законом, у разі придбання ним товару чи/або непрофесійної послуги.
Згідно з частиною сьомою ст. 11 Закону № 675електронний договір укладається і виконується в порядку, передбаченому Цивільним та Господарським кодексами України, а також іншими актами законодавства.
Розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися з використанням платіжних інструментів, електронних грошей, шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.
Способи, строки та порядок розрахунків у сфері електронної комерції визначаються в електронному договорі з урахуванням вимог законодавства України.
Продавець (виконавець, постачальник), оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку, відповідно до вимог чинного законодавства.
Платіжний сервіс Portmoneє картковим платіжним сервісом, призначеним для спрощення проведення розрахунків між фізичними особами, юридичними особами та/або фізичними особами-підприємцями в мережі Інтернет, за допомогою персональних комп’ютерів та/або інших мобільних пристроїв, та з використанням банківських платіжних карток. За своїм змістом вона є системою для надання послуг з еквайрингу у дистанційному режимі.
При цьому, факт виконання договору купівлі-продажу товару (послуги) обумовлений саме отриманням послуги покупцем, а тому, продавець зобов’язаний забезпечити отримання покупцем розрахункового документа, який підтверджує факт оплати покупцем послуги. Відповідно, така операція має ознаки розрахункової в розумінні Закону № 265.
Обов’язок суб’єкта господарювання застосовувати РРО/програмні РРО при отриманні оплати за товари (послуги) залежить не від форми оплати, а виникає відповідно до способу її здійснення.
Якщо передоплата товару замовником здійснюється за допомогою реквізитів електронного платіжного засобу (далі – ЕПЗ), то кошти на рахунок Підприємця будуть надходити від еквайра, а не з розрахункового рахунку держателя ЕПЗ. При цьому еквайр самостійно визначає порядок обліку торговців, з якими він має укладені договори.
На правильність цього висновку вказує і юридична модель здійснення платежу за електронним договором з оплатою через використання електронного платіжного сервісу Portmone, яка передбачає використання для розрахунку саме банківської платіжної картки продавця послуг в дистанційному режимі. Положення Закону № 265 прямо визначають необхідність оформлення відповідного розрахункового документа, у разі застосування банківської платіжної картки, при здійсненні розрахункової операції.
Отже, при відправленні покупцю товару, передплаченого через платіжний сервіс Portmone за реквізитами ЕПЗ Підприємця,така операція буде вважатися розрахунковою у розумінні Закону № 265, і потребуватиме застосування РРО/програмного РРО.
Враховуючи зазначене, разом із товаром покупцю необхідно буде відправити фіскальний касовий чек РРО/програмного РРО встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції із зазначенням форми оплати «Передплата».
У відповідності до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |