X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.12.2021 р. № 4572/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) розрахунку коригування до податкової накладної складеної більш ніж 1095 календарних днів з урахуванням зупинення перебігу встановлених строків давності та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариством отримано лист від контрагента, на якого було складено податкову накладну при постачанні товарів, з проханням виправити помилки, допущені при складані податкової накладної (виявлені в результаті документальної планової документальної перевірки контрагента). З дати складання даної податкової накладної минуло більше 1095 календарних днів.

З метою виправлення помилки Товариством 06.09.2021 року направлено на реєстрацію в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної від 03.07.2017 № 6. У реєстрації вказаного розрахунку коригування відмовлено з посиланням на порушення строків давності, встановлених статтею 102 розділу ІІ ПКУ.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ встановлено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ визначено, що у разі якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних та зареєстрованому в ЄРПН.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (підпункт 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ).

Відповідно до абзацу четвертого пункту 198.6 статті 198 розділу V ПКУ у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування.

Таким чином, після спливу терміну 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування відсутні підстави для формування податкового кредиту на підставі податкової накладної чи коригування податкового кредиту на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, а тому відсутні підстави для реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло
1095 календарних днів.

Що стосується зупинення перебігів строків давності, передбачених
статтею 102 розділу ІІ ПКУ, то слід зазначити, що загальна позовна давність встановлена статтею 257 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) тривалістю у три роки.

Згідно зі статтею 263 ЦКУ перебіг позовної давності зупиняється, зокрема, у разі відстрочення виконання зобов'язання (мораторій) на підставах, встановлених законом; у разі зупинення дії закону або іншого нормативно-правового акту, який регулює відповідні відносини.

У ПКУ строки давності та їх застосування визначено статтею 102 розділу ІІ.

Зокрема, відповідно до пункту 102.1 статті 102 розділу ІІ ПКУ контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 статті 102 розділу ІІ ПКУ, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 392 розділу І ПКУ), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 розділу ІІІ ПКУ, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, пунктом 522 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ зупинено терміни позовної давності, встановлені статтею 102 розділу ІІ ПКУ для проведення перевірок та самостійного визначення контролюючим органом суми грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених ПКУ. При цьому зазначеним пунктом ПКУ не передбачено зупинку терміну, протягом якого податкові накладні / розрахунки коригування можуть бути зареєстровані в ЄРПН.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).