X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.12.2021 р. № 4582/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                             (далі – ПрАТ) щодо коригування фінансового результату до оподаткуванняпо операції з нарахування на користь ПрАТ дивідендів від дочірньої компанії, яка є юридичною особою – нерезидентом та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ПрАТ починаючи з 01.01.2017 року застосовує міжнародні стандарти фінансової звітності.

ПрАТ володіє корпоративними правами юридичної особи – нерезидента, зареєстрованого на Кіпрі (далі – нерезидент). Доля участі в капіталі нерезидента складає 100 відсотків. При цьому період безперервного володіння ПрАТ участю в капіталі цього нерезидента в долі 100 відсотків перевищує десять календарних років.

ПрАТ планує провести нарахування та отримати на свою користь дивіденди від нерезидента. При цьому, виходячи з методу обліку фінансових інвестицій, що застосовує ПрАТ – метод участі в капіталі, нарахування дивідендів у бухгалтерському обліку згідно вимог міжнародних стандартів фінансової звітності відображається шляхом зменшення балансової вартості фінансових інвестицій на суму визнаних дивідендів від об’єкта інвестування та не впливає на фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності ПрАТ відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Платник запитує: чи правильно він розуміє, що різниці, передбачені
п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу за операцією з нарахування на користь ПрАТ дивідендів від дочірньої компанії, яка є юридичною особою – нерезидентом у даному випадку не виникають і така операція при визначенні об’єкту оподаткування з податку на прибуток підприємств відображається за правилами бухгалтерського обліку?

Метод участі в капіталі – це метод обліку, за яким інвестицію первісно визнають за собівартістю, а потім коригують відповідно до зміни частки інвестора в чистих активах об'єкта інвестування після придбання. Прибуток чи збиток інвестора включає частку інвестора в прибутку чи збитку об'єкта інвестування, а інший сукупний дохід інвестора включає його частку в іншому сукупному доході об'єкта інвестування (п. 3 Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 28Інвестиції в асоційовані та спільні підприємства).

Відповідно до п.п. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу корпоративні права – права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку вважається дивідендами (п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Згідно п.п. 140.4.3 п. 140.4 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, на суму нарахованих доходів від участі в капіталі нерезидентів (у тому числі контрольованих іноземних компаній) та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від такого нерезидента, за умови, що доля участі в капіталі нерезидента становить щонайменше 10 відсотків протягом календарного року та такий нерезидент не входить до переліку держав (територій), визначених відповідно до п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 статті 39 цього Кодексу (крім держав (територій), з якими є чинні міжнародні договори України про уникнення подвійного оподаткування доходів).

Отже, заоперацією з нарахування на користь ПрАТ дивідендів від дочірньої компанії, що є юридичною особою – нерезидентом, яка не вплинула на збільшення фінансового результату звітного періоду згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності, платник податку не зменшує фінансовий результат до оподаткування відповідно до положень п.п. 140.4.3
п. 140.4 ст. 140 Кодексу на суму таких дивідендів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).