X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.12.2021 р. № 4662/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання податкових накладних / розрахунків коригування за операціями з купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів і їх відображення у податковій звітності з ПДВ та інформує, що роз’яснення із зазначених питань ДПС надано в індивідуальній податковій консультації, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (далі – ІПК) на попереднє звернення платника податку.

В доповнення до роз’яснень, наданих в ІПК, з урахуванням інформації, наданої у зверненні, ДПС, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платнику податку (стороні, відповідальній за небаланси електричної енергії) у звітному місяці надходять кошти в оплату і поточних небалансів, і як оплата / повернення коштів за результатами перерахунків небалансів електричної енергії за попередні звітні періоди. При цьому такі кошти надходять загальною сумою (одним платежем) без зазначення, яка їх частина є оплатою поточних небалансів, а яка – зокрема, поверненням коштів за врегулювання небалансів попередніх періодів. Надалі (у цьому ж або у наступних звітному(их) періоді(ах)) платник податку отримує від контрагента документ (лист) з розшифровкою призначення такого платежу.

Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ платник податку - постачальник, який здійснює операції, визначені зазначеним пунктом, за такими операціями застосовує касовий метод податкового обліку з ПДВ,  згідно з яким датою виникнення податкових зобов’язань є дата отримання коштів (або інших видів компенсації вартості товарів/послуг) від покупця. За такими операціями постачальник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання у складі податкової звітності з ПДВ за той звітний період, у якому вони виникли, а покупець може віднести суми ПДВ за придбаними товарами/послугами до податкового кредиту після реєстрації в ЄРПН відповідної податкової накладної постачальником.

Таким чином, у разі отримання такого платежу (загальною сумою без розшифровки призначення платежу) платник податку зобов’язаний отриману  суму коштів відобразити у складі зведеної податкової накладної за звітний період, у якому отримано такі кошти, якщо на дату складання такої зведеної податкової накладної у платника податку відсутній документ (лист) із розшифровкою складових такого платежу. Надалі, після отримання від контрагента документа (листа) із розшифровкою призначення такого платежу у платника податку виникають підстави для коригування такої податкової накладної за поточний звітний період (попередні звітні періоди).

У разі, якщо на дату складання зведеної податкової накладної  за поточний звітний період у платника податку наявний документ про призначення такого платежу, то така зведена податкова накладна складається з урахуванням  такого призначення платежу. Тобто, якщо такий платіж містить і кошти в оплату поточних небалансів, і повернення коштів за попередні звітні періоди, то у зведеній податковій накладній за поточний звітний період підлягають відображенню лише кошти, сплачені за такий поточний звітний період, а на суму повернення контрагентом коштів за врегулювання небалансів  попередніх звітних періодів контрагент має скласти на платника податку  розрахунки коригування до відповідних податкових накладних, складених за такі попередні звітні періоди.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.