Державна податкова служба України розглянула звернення стосовно застосування звільнення від оподаткування податком на прибуток підприємств процентів за кредитним договором, які виплачуються Чорноморському банку торгівлі та розвитку та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.
Відповідно до звернення товариство уклало кредитний договір з Чорноморським банком торгівлі та розвитку (далі – Банк).
Питання:
Щодо питань 1-4
Відповідно до п.п. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 Кодексу нерезиденти - це:
а) іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України;
б) дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва інших держав і міжнародних організацій в Україні;
в) фізичні особи, які не є резидентами України.
Згідно з ст. 44 Угоди про заснування Чорноморського банку торгівлі та розвитку (далі – Угода), яка підписана 30.06.1994, ратифікована Законом України від 17 червня 1997 року № 348/97-ВР «Про ратифікацію Угоди про заснування Чорноморського банку торгівлі та розвитку» та набрала чинності для України 09.09.1997, Банк є незалежним міжнародним закладом, який має статус юридичної особи та має право на укладання угод; на купівлю/продаж та управління нерухомим та рухомим майном; та розпочинати судове переслідування.
Відповідно до п.п. «а» п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді, зокрема, процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України або постійними представництвами нерезидентів в Україні.
Статтею 3 Кодексу визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Статтею 22 Статуту Організації Чорноморського Економічного Співробітництва (далі – ЧЕС), підписаного 05.06.1998 (дата ратифікації 19.03.1999), визначено, що Держави-члени згідно з Угодою про створення Банку, укладеною у Тбілісі 30 червня 1994 року, створюють Банк.
Мета банку - ефективна підтримка процесу переходу держав-членів до економічного процвітання народів регіону, а також фінансування та сприяння регіональним проектам, та здійснення інших банківських послуг згідно з проектами державного та приватного секторів у державах-членах та торговими відносинами між державами-членами у відповідності до положень Угоди про створення Банку.
Згідно з ст. 28 Статуту ЧЕС, його посадові особи та представники держав-членів користуються на території держав-членів привілеями та імунітетами, визначеними у Конвенції Організації Об'єднаних Націй про привілеї та імунітети, прийнятій Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 13 лютого 1946 року, які є необхідними для незалежного виконання ними своїх функцій згідно з принципами та цілями ЧЕС.
Відповідно до преамбули Угоди Країни - учасниці ЧЕС, а саме: Республіка Албанія, Республіка Вірменія, Республіка Азербайджан, Республіка Болгарія, Республіка Грузія, Грецька Республіка, Республіка Молдова, Румунія, Російська Федерація, Республіка Туреччина та Україна, які поіменовані у цій Угоді «Країни - учасниці ЧЕС», з метою сприяння приватній і підприємницькій діяльності та прискорення реформ у фінансовому секторі, домовились про заснування Банку, який буде функціонувати згідно зі Статтями цієї Угоди. Країни - учасниці ЧЕС, які безпосередньо або через своїх визначених представників стають членами Банку, згідно з відповідними Статтями Угоди, в подальшому іменуються «Країни-члени».
Згідно з ст. 44 Угоди Банк є незалежним міжнародним закладом, який має статус юридичної особи.
Відповідно до п. 1 ст. 52 Угоди Банк, його активи, власність, прибутки, операції та угоди звільняються від оподаткування та від митних зборів. Банк також звільняється від будь-якого зобов'язання відносно платежу, утримання або збирання будь-якого платежу або мита.
При цьому згідно з пп. 3 та 4 ст. 52 Угоди ніякі зобов'язання або цінні папері, що випущенні Банком, а також дивіденди або відсотки, незалежно від того, хто є їх утримувачем, не обкладаються ніякими податками, окрім:
(а) які є дискримінаційними відносно таких зобов'язань або цінних паперів через те, що вони випущені Банком, або
(б) якщо єдиною юридичною основою для такого оподаткування є місце випуску вказаних зобов'язань або цінних паперів, валюта, в якій вони випущені, підлягають сплаті чи сплачуються, або місце знаходження будь-якого закладу або місце діяльності, що належить Банку.
Ніякі зобов'язання або цінні папери, що гарантовані Банком, включаючи дивіденди або відсотки, незалежно від того, хто є їх утримувачем, не обкладаються ніякими податками, окрім:
(а) які є дискримінаційними відносно таких зобов'язань або цінних паперів тільки в силу того, що вони гарантовані Банком, або
(б) якщо єдиною юридичною основою для такого оподаткування є місце знаходження будь-якого закладу або місце діяльності, що належить Банку.
Отже, виплати платника податку на прибуток на користь Банку доходів із джерелом їх походження з України, зокрема, у вигляді виплат за кредитом (у тому числі, але не виключно комісія, основна сума кредиту, проценти тощо) звільняються від оподаткування на підставі п. 1 ст. 52 Угоди за умови, що це не суперечить пп. 3 та 4 ст. 52 цієї Угоди, та у випадку виконання відповідних умов Кодексу та інших відповідних нормативно-правових актів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |