Державна податкова служба України розглянула зверненняТоваристващодо порядку обрахунку обсягів здійснених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних ПДВ операцій з метою проведення перерахунку частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях за підсумками календарного року та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює оподатковувані та неоподатковувані ПДВ операції (зокрема, операції з постачання програмної продукції, які звільняються від оподаткування ПДВ) та придбає товари/послуги, зокрема, без ПДВ, які використовуються виключно в неоподатковуваних ПДВ операціях.
Протягом року Товариство нараховує податкові зобов’язання відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ, таза підсумками календарного року визначає фактичну частку використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях, яка застосовується для проведення коригування сум податкових зобов’язань, нарахованих згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ протягом року.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.
Згідно з пунктом 261 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з абзацами другим - сьомим підпункту 14.1.225 пункту 14.1 статті 14 ПКУ.
Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а», «,б» пункту 198.1 статті 198 ПКУдо податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів / послуг /необоротних активів.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 ПКУ).
Порядок пропорційного віднесення сум ПДВ до податкового кредиту визначено статтею 199 ПКУ.
Згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 ПКУ).
За підсумками календарного року платник податку здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 ПКУ).
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 – 199.4 статті 199 ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов’язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов’язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 ПКУ).
Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціяхдля проведення перерахунку за підсумками року здійснюється у рядку 3.1 таблиці 1 додатка 6 до податкової декларації з ПДВ (пункт 10 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289).
Така частка розраховується у відсотках як відношення обсягу здійснених протягом року оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг до загального обсягу усіх операцій з постачання товарів/послуг (оподатковуваних та неоподатковуваних), здійснених платником податку протягом року. При цьому у загальному обсязі операцій з постачання товарів/послуг (оподатковуваних та неоподатковуваних) враховуються і обсяги звільнених від оподаткування ПДВ операцій (у тому числі операцій з постачання програмної продукції, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 261 підрозділу 2 розділу XX ПКУ).
Таким чином, частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях розраховується виходячи з обсягів операцій з постачання, здійснених платником податку, а застосовується така частка при нарахуванні податкових зобов’язань відповідно до статті 199 ПКУ за товарами/послугами, необоротними активами, що були придбані з ПДВ платником податку для часткового використання в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях такого платника податку.
При цьому податкові зобов’язання згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ за товарами/послугами, які були придбані без ПДВ (у тому числі для використання у звільнених від оподаткування ПДВ операціях) не нараховуються та відповідно не підлягають перерахунку, передбаченому пунктом199.4 статті 199 ПКУ.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |