X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.12.2021 р. № 4610/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із можливістю використання ліцензії на провадження господарської діяльності у сфері будівництва об'єктів, у тому числі для цілей оподаткування ПДВ, та у межах компетенції, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариством 04.11.2016 була отримана електронна ліцензія на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів IV категорії складності із терміном дії до 24.10.2021.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1-5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Будь-які питання щодо оподаткування регулюються ПКУ і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до ПКУ та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства (пункт 7.3 статті 7 розділу I ПКУ).

Суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності регулюються Законом України від 02 березня 2015 року № 222-VIII (далі – Закон № 222).

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону № 222 ліцензія - це право суб'єкта господарювання на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню (далі – Ліцензія).

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 7 Закону № 222 ліцензуванню підлягають господарська діяльність у сфері будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, за переліком видів робіт, що визначається Кабінетом Міністрів України, - з урахуванням особливостей, визначених Законом України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI  «Про регулювання містобудівної діяльності».

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 192, 198 і 201 розділу V ПКУ.

Пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ визначено, що  при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Питання визначення статусу, дії, переоформлення та продовження Ліцензії для цілей здійснення господарської діяльності у сфері будівництва об'єктів за відповідним класом наслідків не належить до компетенції ДПС.

 З порушеного питання ДПС рекомендує звернутися до Міністерства розвитку громад та територій та/або Державної інспекції архітектури та містобудування України.

Щодо питання 2 (у частині оподаткування ПДВ)

Формування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкової накладної і її реєстрація в ЄРПН відбуваються при здійсненні платником ПДВ (постачальником) операції з постачання товарів/послуг, яка є об’єктом оподаткування ПДВ.

Формування податкового кредиту з ПДВ відбувається при здійсненні платником ПДВ (покупцем) операції з придбання товарів/послуг на підставі податкової накладної, яка зареєстрована в ЄРПН платником ПДВ (постачальником).

При цьому, з огляду на норми Закону № 222, для цілей здійснення господарської діяльності у сфері будівництва об'єктів за відповідним класом наслідків суб’єкту господарювання необхідно мати діючу Ліцензію.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).