X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.12.2021 р. № 4673/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавствата, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Відповідно до наданої інформації, заявник стикається з ситуаціями, коли повертається попередня оплата покупцю, а в періоді повернення грошових коштів покупець уже не є платником податку на додану вартість (далі – ПДВ), та не може зареєструвати від’ємний розрахунок коригування до податкової накладної, або податковий кредит, який неможливо відшкодувати з бюджету (незареєстрована, складена з помилками податкова накладна; податкова накладна, з дати якої минуло 1095 календарних днів, тощо).

У заявника виникли питання:

1.Чи підлягає фінансовий результат до оподаткування коригуванню (збільшенню) на суму податкових зобов’язань, податкового кредиту з ПДВ, нарахованих (списаних) за рахунок власних витрат підприємства?

2.Чи підлягає фінансовий результат до оподаткування коригуванню (зменшенню) на суму податкових зобов’язань з ПДВ, віднесених до складу доходів підприємства?

Щодо питань 1 – 2

Згідно з п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі
 

первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п.  44.1 ст. 44 Кодексу.

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом  оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено будь-яких коригувань фінансового результату до оподаткування за операціями з нарахування (списання)податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ у складі витрат чи доходу платника податку на прибуток.

Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Отже, з питання бухгалтерського обліку сумподаткових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ необхідно звернутися до Міністерства фінансів України.

Відповідно п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.