Головне управління ДПС у Донецькій області, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями(далі – Кодекс), розглянуло звернення на отримання індивідуальної податкової консультації з питання необхідності отримання ліцензії на зберігання пального для власного споживання та проведення ремонтних і відновних робіт теплових мереж і устаткування.
Як викладено у зверненні, Комунальне виробниче підприємство має укладений договір постачання, предметом якого є придбання газу «пропан-бутан» ДСТУ 4047-2001 у балонах. Постачальник надіслав лист з попередженням про відмову у поставці газу «пропан-бутан» у балонах без ліцензії на зберігання пального. Комунальне виробниче підприємство зазначило, що для проведення ремонтних і відновних робіт використовує за рік не більш 450 кг газу «пропан-бутан» ДСТУ 4047-2001 або 10 балонів. На території підприємства розташований склад для зберігання балонів з пропан-бутаном.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема, алкогольними напоями, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначено Законом України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 481).
Статтею 1 Закону № 481 визначено, що нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;
- місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування;
- зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.
Термін "пальне" вживається в цьому Законі у значенні, наведеному у Податковому кодексі України.
Відповідно до підпункту 14.1.1411 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що у цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні:
- пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.
Частиною восьмою статті 15 Закону № 481 передбачено, що суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Частиною дев'ятою статті 15 Закону № 481 визначено, що ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п'ять років.
Частиною шістнадцятою статті 15 Закону № 481 зазначається, що суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.
В свою чергу частиною дев'ятнадцятою статті 15 Закону № 481 передбачено, що ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:
- підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;
- підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;
- суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.
Зазначаємо, що частиною двадцять першою статті 15 Закону № 481 передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують.
Таким чином, інших виключень щодо суб’єктів господарювання, якими не отримуються ліцензії на право зберігання пального, норми Закону № 481 не містять.
Підприємством у зверненні зазначено, що отримано від постачальника підакцизний товар – газ «пропан-бутан» (код згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 94 00).
Зазначаємо, що підпунктом 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу передбачено, що податок справляється з таких товарів та обчислюється за такими ставками, а саме: пальне.
Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД |
Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД |
Ставка акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) |
|
одиниця виміру (об'єм у літрах, приведених до t 15° C) |
ставка |
||
2711 12 94 00 |
Скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази |
євро за 1000 літрів |
52 |
Отже, у разі зберігання товару (продукції), який класифікується за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 94 00 (скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази), суб’єкту господарювання необхідно отримати ліцензію на право зберігання пального на кожне місце зберігання.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |