X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.12.2021 р. № 4652/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення бази оподаткування ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг в окремих випадках та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як викладено у зверненнях, у ситуації 1 платник податку (лізингодавець) здійснює операції з передачі у фінансовий лізинг лізингоотримувачам вживаних товарів (транспортних засобів), що були придбані у фізичних осіб - неплатників ПДВ. При цьому ціна, за якою такі товари передаються у фінансовий лізинг, є меншою, ніж ціна придбання таких товарів.

У ситуації 2 платник податку здійснює операції з постачання товару, який був повернутий лізингоотримувачем такому платнику податку-лізингодавцю у зв'язку з невиконанням умов договору фінансового лізингу. При цьому ціна постачання  таких товарів  є меншою, ніж ціна, за якою такі товари були повернуті лізингодавцю лізингоотримувачем.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).

Відповідно до підпункту «б» підпункту 14.1.97 пункту 14.1 статті 14 Кодексу фінансовий лізинг - це господарська операція юридичної особи (лізингодавця), за якою лізингодавець передає лізингоодержувачу майно, яке є основним засобом і придбане або виготовлене лізингодавцем, а також усі ризики та винагороди, пов'язані з правом володіння та користування об'єктом фінансового лізингу.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Підпунктом «а» пункту 185.1 статті 185 Кодексу встановлено, що об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів,   місце  постачання  яких  розташоване  на  митній   території   України,

відповідно до статті 186 Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права  власності  на  об'єкти  застави  позичальнику  (кредитору),  на  товари,  що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. При цьому постачанням товарів також вважаються фактична передача матеріальних активів іншій особі на підставі договору про фінансовий лізинг (повернення матеріальних активів згідно з договором про фінансовий лізинг) чи іншої домовленості, відповідно до якої оплата відстрочена, але право власності на матеріальні активи передається не пізніше дати здійснення останнього платежу (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Згідно з пунктом 188.1 статті 188 Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів та  не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг.

Статтею 189 Кодексу передбачено особливості визначення бази оподаткування в разі постачання товарів/послуг в окремих випадках.

Пунктом 189.3 статті 189 Кодексу встановлено правила визначення бази оподаткування ПДВ у разі здійснення платником податку операцій з постачання вживаних товарів, придбаних у осіб, не зареєстрованих як платники податку, у межах договорів, що передбачають передання права власності на такі товари.

Зокрема, у випадках, коли платник податку здійснює діяльність з постачання вживаних товарів, придбаних у осіб, не зареєстрованих як платники податку, за договорами, що передбачають перехід права власності на такі товари, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною продажу та ціною придбання таких товарів, визначена у порядку, встановленому розділом V Кодексу (абзац 2 пункту 189.3 статті 189 Кодексу).

При цьому ціна продажу вживаного транспортного засобу визначається для платників податку виходячи з договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін.

Для цілей розділу V Кодексу вживаними товарами вважаються товари, що були в користуванні не менше року та придатні для подальшого користування у незмінному стані чи після ремонту, а також транспортні засоби, які не підпадають під визначення нового транспортного засобу, наведене у пункті 189.3 статті 189 Кодексу.

Згідно з пунктом 189.5 статті 189 ПКУ  у разі постачання товарів, які були повернуті лізингоодержувачем лізингодавцю за договором фінансового лізингу у зв'язку з його невиконанням чи неналежним виконанням (у тому числі повернуті на підставі виконавчого напису нотаріуса), та при цьому лізингодавцем за операцією з повернення таких товарів до складу податкового кредиту не включалися суми податку, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання таких товарів.

Ціна придбання визначається як вартість товарів, за якою такі товари були повернуті лізингодавцю, а саме як первісна вартість товарів (об'єкта фінансового лізингу) за вирахуванням сплачених лізингових платежів у частині компенсації вартості об'єкта фінансового лізингу. У разі придбання товарів у платника податку ціна придбання визначається з урахуванням податку на додану вартість.

Згідно з пунктом 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307), у разі постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 Кодексу, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, постачальник (продавець) складає дві податкові накладні:

одну - на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання,

іншу - на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання / звичайної ціни / балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення звичайної ціни / балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг.

Щодо ситуації 1

Операція з передачі товарів (транспортних засобів) у фінансовий лізинг з метою оподаткування ПДВ є операцією з постачання товарів.

У разі, якщо у фінансовий лізинг, який передбачає обов'язковий перехід права власності на об’єкт фінансового лізингу, передаються вживані товари,  які були придбані платником податку у фізичних осіб, не зареєстрованих як платники ПДВ, база оподаткування ПДВ за такою операцією визначається відповідно до  положень абзацу другого пункту 189.3 статті 189 Кодексу як позитивна різниця між ціною продажу (передачі у фінансовий лізинг)  та ціною придбання таких товарів.

Якщо різниця між ціною продажу та ціною придбання таких товарів має від’ємне значення або дорівнює нулю, то база оподаткування за операцією з постачання (передачі у фінансовий лізинг) таких товарів дорівнює нулю, та податкові зобов’язання у постачальника за такою операцією відсутні. Податкова накладна, передбачена пунктом 15 Порядку № 1307, у цьому випадку не складається.

При цьому слід зазначити, що  у разі, якщо умови постачання товарів у межах договорів фінансового лізингу не відповідають умовам, встановленим пунктом 189.3 статті 189 Кодексу, положення абзацу другого пункту 189.3 статті 189 Кодексу застосовуватись не можуть.

Щодо ситуації 2

Якщо платником податку постачається товар, який попередньо був об’єктом фінансового лізингу та був повернутий лізингоодержувачем такому платнику податку як лізингодавцю у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням договору фінансового лізингу, то базою оподаткування за операцією з подальшого постачання такого товару є позитивна різниця між ціною його постачання та ціною, за якою такий товар був повернутий лізингодавцю лізингоодержувачем із фінансового лізингу (визначеною відповідно до пункту 189.5 статті 189 Кодексу).

Якщо різниця між ціною постачання такого товару та ціною, за якою він був повернутий лізингодавцю лізингоодержувачем із фінансового лізингу, має від’ємне значення або дорівнює нулю, то база оподаткування за операцією з подальшого постачання такого товару дорівнює нулю, та податкові зобов’язання у постачальника за такою операцією відсутні. Податкова накладна, передбачена пунктом 15 Порядку № 1307, у цьому випадку не складається.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.