X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.12.2021 р. № 4674/ІПК/99-00-21-03-02-05

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку застосування ставки ПДВ при здійсненні платником податку операцій з постачання на митній території України лікарських засобівта, керуючись статтею 52 розділу Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як викладено у зверненні, плануєтьсяздійснити закупівлю спирту етилового ректифікованого "Вищої очистки".Спирт етиловий ректифікований зареєстрований як лікарський засіб та якість його відповідає показникам ДСТУ 4221:2001 "Спирт етиловий ректифікований "Вищої очистки".

При цьому звернення не містить інформації, зокрема, щодо яких потреб буде здійснюватися закупівля спирту етилового ректифікованого "Вищої очистки", яка необхідна для достатньої та однозначної ідентифікації суті операції. В зв’язку з цим ДПС надає роз’яснення щодо оподаткування операцій з постачання "Спирту етилового ректифікованого"Вищої очистки" з урахуванням викладеної інформації.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (пункт 5.3статті 5 Кодексу).

Національний стандарт України ДСТУ 4221:2001 "Спирт етиловий ректифікований" затверджений наказом Держспоживстандарту України від жовтня 2003 року № 155.

Спирт етиловий ректифікований призначено для використання в харчовій, парфюмерно-косметичній, мікробіологічній промисловості, а також у медицині, ветеринарії, фармації та інших галузях.

Основна речовина спирту етилового ректифікованого – етанол.

Правовіосновиоподаткування ПДВ встановленорозділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Відповідно до абзацу другого підпункту "в" пункту 193.1 статті 193 Кодексу, ставка ПДВ в розмірі 7 відс. встановлюється, зокрема, на операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування вУкраїні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (далі - ДРЛЗ), а також медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення (далі - ДРМТВМП) або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні.

Операції з постачання на митній території України та/або ввезення на митну територію України лікарських засобів підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою податку у розмірі 7 відс. за умови, що такі лікарські засоби:

дозволені для виробництва і застосування в Україні;

внесено до ДРЛЗ.

У разі якщо при здійсненні операцій з постачання на митній території України та/або ввезення на митну територію України лікарських засобів / медичних виробів не дотримано хоча б однієї із зазначених умов, операції з постачання таких лікарських засобів та їх ввезення на митну територію України оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

При цьому відповідно до пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об’єднаних сил (ООС), та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України, зокрема, лікарських засобів та медичних виробів відповідно до підпункту "в" пункту 193.1 статтірозділу V 193 Кодексу, що призначені для використання закладами охорони здоров’я, учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об’єднаних сил (ООС), для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції ООС, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, в обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Крім того, пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу передбачено, що тимчасово, на період, що закінчується останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.

Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, що здійснюються починаючи з 17 березня 2020 року.

Перелік лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), на які розповсюджується режим звільнення від оподаткування, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 (далі - Перелік № 224).

До розділу "Дезінфекційні засоби, антисептики та обладнання для проведення дезінфекції, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Переліку № 224, зокрема включено Етанол (Ethanol) розчин 96 % код згідно з УКТЗЕД2207 10 00 10,2207 20 00 90.

Звільнення від оподаткування ПДВ, встановлене пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, застосовується до операцій з постачання товарів, що включені до  Переліку № 224.При цьому згідно з  примітками до Переліку № 224 коди згідно з УКТЗЕД наводяться у Переліку № 224 довідково. Основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.

Таким чином, до операцій з постачання спирту етилового ректифікованого як лікарського засобу, може застосовуватись один із вказаних пільгових режимів оподаткування ПДВ, в залежності від умов постачання (цілей придбання) такогоспирту та від того, до якої категорії товарів належать такий спирт.

Отже, якщо "Спирт етиловий ректифікований "Вищої очистки" постачається виключно як лікарський засіб, та таке постачання здійснюється не для цілей, визначених пунктом 32 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, то операції з постачання такого спирту оподатковуються податком на додану вартість за ставкою 7 відс.

Якщо постачання "Спирту етилого ректифікованого"Вищої очистки" здійснюється для цілей, визначених пунктом 32 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, то операції з його постачання звільняються від оподаткування податком на додану вартість згідно з вказаним пунктом.

У випадку, якщо назва товару "Спирт етиловий ректифікований "Вищої очистки" відповідає назві "Етанол (Ethanol)", визначеній у Переліку № 224, та дотримані інші вимоги, встановлені вказаним переліком, то операції з постачання такого товару звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Щодо відповідності назви товару, вказаного у зверненні, назвам товарів (медичного виробу, основного компонента), зазначених у Переліку № 224, ДПС рекомендує отримати висновок у Міністерства охорони здоров’я України.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.