X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.12.2021 р. № 4693/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і в мехаж компетенції повідомляє наступне.

  Товариство повідомляє, що планує створення власного виробництва тютюну для кальяну.

Товариство запитує:

  1. Чи має право суб’єкт господарювання, який отримав ліцензію на виробництво тютюнових виробів, здійснювати поставку цієї продукції підприємствам та іншим споживачам без ліцензії на оптову  та роздрібну торгівлю, але в межах обсягів власного виробництва?
  2. Який нормативний документ регламентує повний перелік вимог до технологічного циклу виробництва тютюнових виробів, а саме тютюну до кальяну (код УКТ ЗЕД 2403 11)?
  3. Яка ставка акцизного податку на тютюнову сировину (код УКТ ЗЕД 2401), що буде імпортуватися для подальшого виробництва тютюну для кальяну?
  4. Як розрахувати ставку акцизного податку на готову продукцію (тютюн для кальяну), якщо акцизний податок був попередньо сплачений на партію тютюнової сировини, що становить 20-25% складу готової продукції? Прошу надати приклад чи методичні рекомендації щодо розрахунку.

Щодо питань 1 та 2.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема алкогольними напоями, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом, серед іншого алкогольних напоїв на території України визначає Закон України від 19 грудня 1995 року  № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481).

Статтею 1 Закону № 481 визначено:

тютюнові вироби — це сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування;

сировиною є предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці.

Ліцензія на виробництво тютюнових виробів видаються лише суб’єктам господарювання, які мають повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробів, включаючи виготовлення тютюнової суміші, сигаретні цехи (ст. 3 Закону № 481), після проведення атестації та є чинним протягом терміну дії ліцензії (ст. 8 Закону № 481).

Імпорт тютюнової сировини може здійснюватися лише суб’єктами господарювання, які мають ліцензію на право виробництва тютюнових виробів, та тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію (передачу) ферментованої тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або на експорт (ч. 2 ст. 15 Закону № 481).

Роздрібна торгівля, зокрема, тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (ч. 20  ст. 15 Закону № 481).

Оптова торгівля на території України, зокрема, тютюновими виробами здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю тютюновими виробами (ч. 1 ст. 15 Закону № 481).

Враховуючи зазначене, за наявності ліцензії на виробництво тютюнових виробів Товариство, може здійснювати реалізацію тютюнових виробів підприємствам та іншим споживачам відповідно до ч. 1 та ч. 20 ст. 15 Закону № 481 за наявності ліцензії на відповідний вид діяльності, оптової чи роздрібної торгівлі.

Крім того, статтею 1 Закону № 481 визначено, що повний технологічний цикл виробництва - сукупність приміщень, технологічного та іншого бладнання, відповідних технологічних процесів, що забезпечують переробку сировини в продукцію, готову для реалізації кінцевому споживачу, а також лабораторій (власних або залучених на договірних засадах у випадках, передбачених Законом № 481), акредитованих відповідно до законодавства.

Водночас, нормами Закону № 481 передбачено, що вимоги до повних технологічних циклів виробництва коньяку, алкогольних напоїв за коньячною технологією і тютюнових виробів встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, а саме Міністерством економіки України.

Враховуючи викладене, з питань надання роз’яснень щодо вимог до повного технологічного  циклу виробництва тютюнових виробів необхідно звертатися до Мінекономіки.

Щодо питань 3 та 4.

До підакцизних товарів (продукції) належать товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Податковим кодексом України (далі – Кодекс) встановлено ставки акцизного податку (пп. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно з п. 215.1 ст. 215 Кодексу до підакцизних товарів, зокрема, належать тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.

Зокрема, встановлено ставки акцизного податку на товар, який класифікується згідно  коду  УКТ ЗЕД 2401 та відповідає опису товару «Тютюнова сировина; тютюнові відходи» (п.п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу).

Відповідно до ст. 17 Підрозілу 5 Розділу ХХ Перехідних положень Кодеку тимчасово, з 01.01 2021 по 31.12.2021 встановлено ставки акцизного податку, зокрема на тютюнову сировину, тютюнові відходи код УКТ ЗЕД 2401  -   1367,71 грн за 1 кг (нетто).

Згідно з Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності затверджених наказом Державної митної служби від 14.07.2020  № 256 (далі – Пояснення № 256) до товарної позиції згідно кодів УКТ ЗЕД 2401 опис товару «Тютюнова сировина, тютюнові відходи»  включається – тютюнова сировина у вигляді цілих рослин чи листів у природньому стані або у вигляді сушених ферментованих листів, цілих чи з відділеною середньою жилкою, обрізаних чи необрізаних, роздавлених чи розрубаних (включаючи шматочки визначеної форми, але не  тютюн, готовий для куріння). До цієї товарної позиції включаються  також тютюнові листи, купажовані, з відділеною середньою жилкою і зволожені (соусовані) рідиною відповідного складу переважно для того, щоб перешкоджати пліснявінню і висиханню, а також для збереження аромату.

Продукція, що класифікується згідно коду УКТ ЗЕД 2401 відповідно до Пояснень № 256 відповідає опису «Тютюнова сировина; тютюнові відходи; тютюн з невідділеною середньою жилкою, інші» відноситься до товарної позиції 2401  та відповідно до  п.п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу є підакцизною продукцією  та оподатковується за ставкою акцизного податку 1367,71гривень за 1 кг (нетто).

Підпунктом 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу одиницею виміру бази оподаткування акцизним податком встановлено вагу нетто в кг, зокрема, але не виключно, тютюну та замінників тютюну, інших, промислового виробництва; тютюну «гомогенізованого» або «відновленого»; тютюнових екстрактів та есенцій (код згідно з УКТ ЗЕД 2403).

Вагою нетто вважається вага товару (продукції) без урахування ваги будь-якої тари чи упаковки (п.п. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу).

Відповідно до Пояснень № 256, у підпозиції 2403 11 термін «тютюн для кальяна» означає тютюн, призначений для куріння за допомогою кальяна, що складається із суміші тютюну та гліцерину, з вмістом або без вмісту ароматичних масел і екстрактів, меляси або цукру, який має або не має фруктового аромату.

Оскільки для використання у кальянах призначений товар «тютюн для кальяна», який класифікується у підпозиції 2403 11 групи 24 «Тютюн і промислові замінники тютюну», тобто готова суміш, до складу якої входить тютюн (якийє невід’ємною часткою такої суміші, та вагу якого неможливо виокремити із загальної ваги суміші), вагою нетто для визначення бази оподаткування товару «тютюн для кальяна» є вага всієї готової суміші.

Товар з кодом УКТ ЗЕД 2403 опис товару Тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн "гомогенізований" або "відновлений"; тютюнові екстракти та есенції оподатковується за ставкою 1367,71грн за 1 кілограм (нетто)* у період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року (п. 17 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень Кодексу).

Розрахунок акцизного податку однієї пачки суміші для паліннявизначається наступним чином:

- пачка вагою 0,050 кг    1367,71*0,050= 68,39 грн;

- пачка вагою 0,125 кг    1367,71*0,125= 170,96 грн.

Зарахування акцизного податку сплаченого під час імпорту тютюнової сировини чинним законодавством не передбачено, водночас, відповідно до п.п. 213.3.6 п. 231.3 ст. 213 Кодексу звільняються від оподаткування ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції), що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), за умови подальшого виготовлення з такої сировини інших підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), які реалізуються на митній території України або на експорт, та пред'явлення контролюючому органу ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв або тютюнових виробів.

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.